reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X

Hayal kırıklığı yaratan iPhone X satışlarının Apple’a sürpriz etkisi

Geçtiğimiz günlerde sizinle iPhone X‘un satışlarının hayal kırıklığı yarattığını paylaşmıştık. Görünen o ki satışlar düşse de yüksek fiyat bunu kapatıyor.

Apple’ın 40 milyon satmasını beklediği iPhone X modelinin satışları geçtiğimiz sene sonu tatil döneminde istediği ivmeyi yakalayamayınca firma üretimi yarıya indirmeye karar verdi. Tedarikçileri de ciddi anlamda etkileyecek olan bu kararla beraber iPhone X üretimi yavaşlatıldı. İlk çıktığında talebi karşılayamayan firma fazlasıyla düşen satış hızı sonrası kendini korumak için böyle bir önlem almak zorunda kaldı. Ancak firmanın 2018 ilk çeyrek sonuçları kazanç açısından durumun tam tersi olduğunu gösteriyor. 2018 ilk çeyrek raporuna tatil döneminin de eklendiğini hatırlatalım.

Yüksek fiyat kurtarıcı

Açıklanan rapora göre firma 2018 ilk çeyrekte 77,3 milyon iPhone satmış. Geçtiğimiz yıl bu sayı 78,3 milyondaydı. Yani firma içinde yükseliş olmadığı gibi yüzde 1,24 oranında bir düşüş söz konusu. Ancak buna karşın iPhone geliri yüzde 11,54 artarak 54,38 milyar dolardan 61,58 milyar dolara çıkmış. Tabii burada iPhone fiyatlarının etkisi devreye giriyor. Ortalama iPhone fiyatı geçtiğimiz yıla göre neredeyse 100 dolar daha yüksek çıkıyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ortalama fiyat 694 dolar olurken bu sene 796 dolar. Bunda da iPhone X’in 999 dolarlık yüksek fiyatının etkisi görülüyor. Yani belki Apple istediği kadar iPhone X satamadı ancak ortalamayı 100 dolar oynatacak kadar satmayı başardı. Firma toplamda daha az iPhone satmış olabilir ancak pahalı modelleri diğerlerinden daha çok sattığı kesin.

İlginizi çekebilir