reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X

iPhone X’un hayal kırıklığı yaratan satışları sonrası Apple’dan yeni karar

iPhone X‘un tatil dönemi satışlarında beklediği yükselmeyi yakalayamayan Apple, görünen o ki üretimde değişikliğe gitmeye karar verdi.

Apple 40 milyon satmasını beklediği iPhone X modelinin ilk çeyrek üretimini yarıya indirmeye karar verdi. Nikkei‘nin haberine göre tedarikçileri uyaran firma 2018 ilk çeyreği için 20 milyon cihaz üretecek. Bunun sebebi ise firmanın geçtiğimiz yıl sonu tatil döneminde istediği satışı Avrupa, Amerika ve Çin gibi önemli pazarlarda yakalayamaması. Firmanın çerçevesiz ekran ve TrueDepth kamera teknolojisine sahip ilk modeli yurt dışında 999 dolar başlangıç fiyatıyla satışa sunulmuştu. Apple’ın üretimi yarıya düşürme kararı ise tedarikçiler için bir domino etkisi yaratacak. Söz konusu etkinin tedarikçi firmaların ilk çeyrek gelirlerine milyar dolarlık değişimlerle yansıyacağı belirtiliyor. OLED ekran tedarikçisi Samsung’un da bu durumdan ciddi şekilde etkilenmesi bekleniyor.

Diğer modellerde değişim yok

iPhone 7 ve iPhone 8 serisi cihazların üretim planlarında ise şimdilik bir değişim yok. Cihazlardan 30 milyon adet üretilmesi bekleniyor. Ancak bildiğiniz gibi bu modellerde OLED ekran, TrueDepth kamera gibi özellikler bulunmuyor. Ayrıca iPhone 8 serisi modellerin satışının da beklenenin altında olduğu belirtiliyor.

İlk zamanlarda iPhone X talebine karşı ürün yetiştiremeyen Apple, satışların yavaşlamasıyla üretim planlarını değiştirse de bu modelden ümidi kesmiyor elbette. Daha büyük ekranlı Plus versiyonunu tanıtacağı konuşulan firmanın aynı zamanda daha uygun fiyatlı 6,1 inç LCD ekranlı bir iPhone modeli üzerinde de çalıştığı iddia ediliyor.

İlginizi çekebilir