reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X

iPhone X yüzünden Samsung’u bekleyen tehlike

Geçtiğimiz ay sizlerde iPhone X’un hayal kırıklığı yaratan satışlarından dolayı üretimin yarı yarıya düşürüleceğini paylaşmıştık. Bu karardan en çok etkilenenlerden biri de Samsung olmuştu. Samsung şimdi yeni arayışlarda.

Apple, iPhone X satışlarında planladığı ivmeyi ne yazık ki yakalayamadı. Yılın başında yeni bir karar almak zorunda kalan şirket 40 milyon olan üretim sayısını yarı yarıya düşüreceğini üçüncü parti tedarikçilere iletti. Bu durumdan en çok etkilenen isim ise Samsung oldu. Çünkü iPhone X’larda kullanılan OLED paneller Samsung’dan alınıyor. Hatta Samsung’un sattığı panellerin yüksek fiyatları iPhone X’un pahalı olma sebebi olarak dahi gösterildi. Hal böyle olunca iPhone X’un geleceği Samsung’u direkt olarak etkiliyor. Nikkei‘de yer alan yeni habere göre, firmanın yeni alıcılar bulması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OLED panel pazarının lideri

Söz konusu habere göre Güney Koreli şirket OLED panelleri için yeni bir alıcı arayışında. Ancak alıcı bulma konusunda pek başarılı olduğu söylenemez. Güney Koreli şirket, satış sayısı çok yüksek olması beklenen iPhone X modellerinin tek OLED panel üreticisi konumundaydı. Bu sebeple hem Apple’a hem de pazarın kalanına panel yetiştirebilmek için üretim kapasitesini artırdı. Ancak Apple’ın üretimi yarıya düşüreceklerini söylemesiyle işler değişti. Güney Koreli şirketin şimdi yeni alıcılara ihtiyacı var ve OLED panelleri de pek ucuz değil. Ortalama panel başına 100 dolar gibi bir fiyattan bahsediyoruz ki orta segment modeller için bu fiyat çok yüksek. Bu da zaten neden orta segmentin OLED panele geçme konusunda pek aceleci olmadığını gösteriyor. Güney Koreli şirketin OLED panel üretiminde sayılı şirketlerden biri olması da üreticilere çok şans tanımıyor. Fiyat düşmeyeceği için standart panellerle devam etmek mantıklı bir hal alıyor.

Önümüzdeki yıllarda ise panel üretiminde diğer oyuncuların pazardaki varlığını artırması bekleniyor. LG yeni bir üretim planı içine girerken Çinli BOE Technology Group ve Tianma Microelectronics de yeni fabrikalar açtı. Bu durumda 2020 gibi üretim kapasitesinin 2017’nin iki katına çıkması bekleniyor. Bu da Güney Koreli şirket için yeni bir rekabet demek. Zira şu an OLED panel pazarının en dominant ismi Samsung. OLED pazarındaki büyümenin hem fiyatlara hem de Güney Koreli üreticiye nasıl yansıyacağını ise önümüzdeki dönem göreceğiz. Ancak firmanın dominant konumunu yitirmesi olasılıklar arasında diyebiliriz.

YORUMLAR