reklamı kapat

POPÜLER

Bigelow Aerospace
Bigelow Aerospace

Hazırsanız kalmaya gidiyoruz; hep konuşulan “uzay otelleri” için önemli adım

25 Şubat 2018

SpaceX gibi özel uzay şirketleri sayesinde uzaya gitmek her geçen gün daha ucuz hale geliyor. Bu çabaların arkasında ise genelde ticari ve bilimsel konular yer alıyor. Ancak biliyorsunuz uzay turizmi de gündemde olan konular arasında yer alıyor. Bu konuda ise oldukça somut bir adım atılmaya hazırlanıyor.

Şu an uzaya insan götürecek birçok roket / uzay gemisi sistemleri geliştiriliyor. Bunu turizm haline getirmek içinse uzayda kalacak yerlerin olması gerekiyor. İşte bu noktada Bigelow Aerospace firması karşımıza çıkıyor. Bunun için Bigelow Space Operations isimli yeni bir şirket kuran firma, bu şirketle uzayda yaşam alanları kurmak istiyor. Ancak burada sadece otellerden bahsedilmiyor. Firma ISS haricinde yörüngede dönebilen uzay istasyonlarından bahsediyor. Yani bu merkezlerin bilimsel araştırma amaçları da bulunuyor. Firma bu noktada şişirilebilir kapsüller üzerinde çalışıyor. Şimdiye kadar bu kapsüllerden üç tane hazırlayan Bigelow Space Operations, bunlardan BEAM isimli modülü ISS’e bağlamayı da başarmıştı. Şu an depo olarak kullanıldığı belirtilen bu modül, gelecek modüllere de temel oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bigelow Aerospace

ISS’e bağlı Bigelow Expandable Activity Module (BEAM)

Uzay otelleri gerçek oluyor

Şirket şu an uzay otelleri için 2021 yılında yörüngeye 2 adet B330 modülü yollamayı hedefliyor. Bünyesinde altı kişiye yaşam alanı sunacak bu modüller, alçak dünya yörüngesinde dönecek ve kişilere tam uzay deneyimi sunabilecek. Bu amacı için Florida’ya yeni üretim tesisi kuracağı da konuşulan şirket, bir hayali gerçeğe dönüştürebilecek gibi görünüyor. Bu kapsüllerin ve uzay turistlerinin ise SpaceX gibi firmaların roketleri sayesinde uzaya çıkartılması hedefleniyor.

Uzaya insan götürebilecek en güçlü roket: