reklamı kapat

POPÜLER

2020 Toyota Yaris

Her açıdan önemli geliştirmeler; 2020 Toyota Yaris tanıtıldı!

Sınıfının en güvenli otomobili olma iddiasını taşıyan 2020 Toyota Yaris, beraberinde getirdiği yeniliklerle yine liderliğe oynayacak.

Geride bıraktığımız nisan ayı içerisinde farklı pazarlarda sunulacak olan versiyonuyla karşımıza çıkan 2020 Toyota Yaris için Avrupa macerası asıl şimdi başlıyor. Düzenlenen özel bir etkinlikle birlikte Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu pazarları ilgilendiren versiyonuyla karşımıza çıkarılan dördüncü jenerasyon, markasının yeni nesil global platformu TNGA üzerine geliştiriliyor. Tanıtım etkinliğinde yapılan açıklamalara baktığımızda ise, Yaris’in 360 derecelik bir bakış açısıyla her yönüyle ileriye taşındığına vurgu yapıldığını görüyoruz. Gerek yeni altyapının getirileri, gerek şasinin artırılan burulma direnci ve tasarım gibi bölümlerde hatırı sayılır iyileşme görülüyor. Kullanılan yeni malzemelerle birlikte modelde bir önceki jenerasyona göre 50 kilograma kadar hafiflik elde edilebilmiş olması da bizce ayrıca dikkat edilmesi gereken parçalar arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Toyota Yaris teknik özellikleri

Yeni jenerasyon Yaris ebatsal verileriyle bir öncekine göre 5 milimetre daha kısalmış görünüyor. Bunun dışında yer alan yükseklik, genişlik ve aks mesafesi kısımları ise önemli oranda iyileşmiş durumda. Tüm bunların bir sorunucu olarak aracın iç dünyasında, özellikle baş mesafesinde hissedilir bir deneyim farkının bizi beklediğini söyleyebiliriz. Kokpiti de artık çok daha modern hale getirilen Yaris’in dijital sürücü ekranları ve daha büyük multimedya ekranıyla (10 inç) deneyimi üst bir üst noktaya çekeceği de atlanmamalı. Bu yeni teknolojilerin; kablosuz akıllı telefon şarjı, ısıtmalı direksiyon, ambiyans aydınlatması ve malzeme kalitesiyle desteklendiğini de özellikle belirtmek gerekiyor.

2020 Yaris’in motor seçeneklerinde ise yine hibrit ünite öne çıkarılmış durumda. Kaputun altındaki hibrit teknolojisine eşlik edecek yeni bir 1,5 litre hacimli motora yer veren Toyota, 1.0 litrelik üç silindiri de opsiyonlar arasında tutuyor. Atkinson temelli hibrit makinenin içten yanmalı ayağı tek başına 80 PS güç üretirken, elektrik ünitesiyle birlikte bu değer 115 beygire kadar esneklik gösterecek. Yine Toyota tarafından yapılan vurgudaki yakıt tüketiminde de yüzde 20’ye varan iyileştirme de fazlasıyla önemli. Donanım listesinde adaptif hız sabitleyici, şerit takip sistemi ve pek çok çarpışma önleyici sistemi de barındıran yeni Yaris’in üretimi Fransa’da gerçekleştirilecek.

İlginizi çekebilir

2019 Toyota Corolla çarpışma testi