reklamı kapat

POPÜLER

Hummer H1

Her zaman bir adım ilerisi vardır; 500 beygirlik gücüyle sınırları zorlayan Hummer H1 projesiyle tanışın

AM General ve General Motors ekiplerinin ellerinden doğan Hummer H1, tamamen yeni bir motor ve gövde modifikasyonlarıyla hak ettiği yere daha yakın gözüküyor.

90’lı yılların ilk dönemi içerisinde dünyaya gözünü açan Hummer H1, AM General tarafından tamamen askeri amaçlar güdülerek üretilmiş bir canavarın sokaklara yansıyan yüzü olarak aklımızdaki yerini koruyor. Humvee‘yi trafiğe çıkabilmesi adına bir anlamda ehlileştirme felsefesini yansıtan H1, son üretim tarihi olan 2006 yılına kadar markasının ilk modeli olarak tekerleklerini döndürdü. Askeri amaçlı tasarlanmasından ötürü, SUV araçları arasında en agresif karaktere sahip modellerden birisi olan bu canavar, bağımsız modifikasyon garajlarının da asla listesinden çıkmayacak bir klasiğe dönüşmüş durumda. Amerika’nın Kansas eyaletinden hizmet veren Mil-Spec Auto‘nun karşımıza çıkarttığı son proje, bu canavarın her türlü bakış açısına başarılı bir şekilde cevap verebileceğini kanıtlamaya devam ediyor.

Yepyeni bir motor

Sokaklar çıktığı ilk yıllarda kaputunun altında yaklaşık 150 beygir güç ve yaklaşık 350 Nm tork değerlerine sahip olan Hummer H1, 6,2 litrelik V8 gibi devasa bir makineyle yürüyordu. Bu motorla yaklaşık 120 km/s hıza erişebilen araç genel olarak baktığımızda devasa motora rağmen çok da verimli değerlere sahip olarak kabul edilemezdi. Bunun farkında olan Mil-Spec Auto ekibi fabrika çıkış motor yerine, 6,6 litre hacminde sekiz silindirli daha güncel bir dizel makineyi kaputun altına entegre ederek işe başlamış. 500 beygir güç ve 1.355 Nm tork üreten bu motorla birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 6,8 saniyede tamamlabilen H1, maksimumda ise 170 km/s limitlerine ulaşabilen bir model haline getirilmiş. Lastik, koruma panelleri ve kokpit geliştirmelerinin yanı sıra Stage 2 ve Stage 3 performans geliştirmelerinin de yapılabileceği söylenen proje, modele ilgi duyan meraklılarının kenara not edecekleri arasına girmeye aday.