reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’den “Çin hükümetinden para aldı” iddialarına cevap!

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, bugün WSJ tarafından ortaya atılan Çin hükümetinden çok büyük para yardımı aldı iddialarına cevap verdi.

Huawei bildiğiniz üzere Çin merkezli bir teknoloji devi. Çok uzun zamandır hayatımızda olan firma, 2019’un büyük bölümünü ABD ile olan sorunlar ve konulan ambargo ile geçirdi. Firma şimdi ise The Wall Street Journal tarafından ortaya atılan iddialar ile gündemde. WSJ’ye göre firma Çin hükümetinden tam 75 milyar dolar para yardımı almış ve vergi gibi birçok konuda avantajlar elde etmiş. Aynı zamanda çok büyük krediler sağlandığı da belirtilen firma, yaptığı resmi açıklama ile bu haberleri kesin bir dille kabul etmiyor ve yanlış olarak nitelendiriyor. Çin hükümetinden hiçbir şekilde özel muamele görmediğini aktaran firma, bu durumu net şekilde kabul etmiyor. Bu durumun yani para yardımlarının arkasından, “Huawei para alıp Çin’e bilgi sızdırıyor” görüşü ortaya çıkarılmak isteniyor gibi duruyor. Biliyorsunuz firmayı kötülemeye yönelik bu iddia uzun süredir masada ve halen net şekilde kanıtlanmış değil. WSJ’yi yanlış ve uydurma bilgilerle dolu haber yapmak ile suçlayan teknoloji devi, bu konuda yasal bir adım atacaklarını da belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei en son ilginç bir haberle gündeme gelmişti

Teknoloji devi gelen bilgilere göre Honor gibi bir alt marka daha oluşturmak istiyor. Eğer ortaya çıkan iddialar doğru çıkarsa firma, telefonlarında kullandığı “Nova” markasını da ayrı bir şirket haline getirmenin planlarını yapıyor. Bu bağlamda yeni yılda karşımıza Nova marka akıllı saat, Bluetooth hoparlör ve kablosuz kulaklık vb. gibi ürünlerin çıkacağı söyleniyor. Bu önemli adımı 2020’de atacağı söylenen firma, bu sayede daha geniş kitlelere ulaşmak istiyor gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Puma’dan oyunculara özel ilginç ayakkabı