reklamı kapat

POPÜLER

Huawei MatePad Pro

Huawei HarmonyOS için global çıkış yakında olabilir

Huawei halen ABD ambargosu altında yer aldığı için geleceğini Android değil HarmonyOS işletim sistemi üzerine kuruyor.

Huawei HarmonyOS işletim sistemi en son 2.0 sürümü özelinde 150 milyon kullanıcı sayısını geride kalması ile ses getirmişti. 2.0 üzerine 3.0 sürümünü getiren firma, HarmonyOS’u şimdilik halen ana olarak sadece Çin pazarında sunuyor. Ancak bu yeni yılda değişecek gibi görünüyor.

Şirketin üst düzey isimlerinden Derek Yu ile yapılan röportaja göre firma işletim sistemini 2022 içerisinde global olarak da pazara sunmayı hedefliyor. Buna göre 2022’de 3.0 sürümü ile beraber Türkiye dahil birçok pazarda “resmi olarak” geniş çaplı HarmonyOS deneyimi elde edilebilecek.

Bu konuda 2022 özelinde spesifik bir tarih verilmiyor ancak mevcut HarmonyOS’un direkt olarak Çin pazarına odaklandığı aktarılıyor. Bu açıdan global sürümün çok daha farklı bir kullanıcı deneyimi sunması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HarmonyOS 2 dikkat çeken bir işletim sistemi

Firmaya göre HarmonyOS 2, 2 Haziran’dan itibaren akıllı telefonlar ve tabletler dahil olmak üzere 100’den fazla cihaz modeli için kullanıma sunulmasının ardından rekor bir hızla kullanıcı kazandı.

Yayınlandıktan sadece bir hafta sonra 10 milyon kullanıcıya ulaştı. Bu sayı 8 Temmuz’da 30 milyona yükseldi. Lansmandan 3 ay sonra 12 Eylül’de kullanıcı sayısı 100 milyona ulaştı.

Huawei’ye göre başka hiçbir mobil işletim sistemi bu kadar kısa sürede 100 milyon kullanıcıya ulaşamadı. Akıllı cihazlar için son teknoloji bir işletim sistemi olan HarmonyOS, farklı türdeki cihazların ortak bir dil üzerinden birbirine bağlanmasına ve iletişim kurmasına olanak tanıyor.

En son teknolojiye sahip Kontrol Panelinde, iki cihazı birbirine bağlamak için bir cihazın simgesini diğerine sürükleyerek birden fazla cihazın tek bir cihaz kadar kolay kullanılmasına olanak tanıyor.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda uçabilen güvenlik kamerası, evet uçabilen!