reklamı kapat

POPÜLER

Apple Glass AR / VR

Beklenen Apple AR / VR başlık için olası odak noktalar listelendi

Apple AR / VR başlık modeli bir kez daha gündemde. Çok güçlü olacağı aktarılan ürün için odak noktalar listelendi. İşte son bilgiler,

Apple’ın uzun zamandır gündemde olan AR yani artırılmış gerçeklik başlığı en son Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun açıklaması ile gündeme gelmişti. Kuo’ya göre merak edilen ürün 2022’nin sonunda (Dördüncü çeyrek içinde) gelecek ve Mac seviyesi (M1 işlemci özelinde rakiplerinin çok ötesinde) performans sunacak. Hatta modelin birden fazla işlemciye sahip olacağı dahi aktarılıyor.

Söylendiği kadarıyla üründeki bir işlemci yüksek performanslı işleri, diğeri ise düşük performans gerektiren işlemleri (Spesifik olarak sensör verilerini işleme) yerine getirecek. Böylelikle yüksek performans ile yüksek pil ömrü bir arada sunulabilecek.

Bu işlemciler sayesinde modelin iPhone, iPad ya da bir Mac bilgisayardan bağımsız olarak çalışabileceği de gelen bilgiler arasından öne çıkıyor. Ming-Chi Kuo, ürünün AR yanında üst seviye VR yani sanal gerçeklik deneyimi sunacağını da aktarıyor. Söylendiği kadarıyla başlıkta 4K Micro OLED ekranlar yer alıyor ve bunlar direkt olarak Sony’den geliyor.

İşte bu ürün hakkında bugün Apple’a yakın sağlam kaynaklardan Mark Gurman konuştu. Gurman’a göre model spesifik olarak oyun, media tüketimi ve iletişime odaklanacak. Burada en çok oyun tarafının öne çıkacağı aktarılıyor.

Çünkü modelde çok güçlü işlemci ya da işlemciler var, bu işlemci ya da işlemcileri bir fan soğutuyor ve başlığın kendisinde özel bir uygulama marketi (Apple’a Watch’ın olduğu gibi başlığa özel App Store) bulunuyor.

Ayrıca üründe göz alıcı bir ekran da bulunuyor. Bu açıdan bu ekrana özel VR temelli yüksek kaliteli içeriklerin üretileceği ve paylaşılacağı da düşünülüyor. Apple’ın medya dünyası ile bağlantısı çok güçlü ve yüksek ihtimalle inanılmaz içerikler daha şimdiden planlanıyor.

Ayrıca metaverse özelinde Apple’ın başlığı iletişim ve video görüşme özelinde bir gelecek gösterimi yapmak için de kullanacağı iddia ediliyor. Apple başlığa özel olarak yeni nesil FaceTime ile uzaktan görüşme tarafında kendi ekosistemi içinde yeni bir dönem başlatabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Olası adıyla Apple Glass, Tim Cook için bir son gelecek gösterimi olabilir

Hep söylediğimiz gibi Apple, mevcut CEO Tim Cook’un etkisiyle bu başlığa fazlasıyla önem veriyor. Tim Cook’un bu ürünü çıkarmadan emekli olmak istemediği de uzun zamandır gündemde olan bilgiler arasında yer alıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor