reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei işletim sistemi HarmonyOS, 2.0 ile yeni döneme geçiyor

Huawei tarafından geliştirilen işletim sistemi HarmonyOS, yakında 2.0 sürümüne geçiş yapıyor. Bununla beraber kapsama alanı artıyor.

Huawei biliyorsunuz ulusal güvenliğe risk oluşturuyor iddiaları ve Çin ile ticari savaş doğrultusunda halen ABD ambargosu altında bulunuyor. Bu yüzden firma telefonları için Android lisansı alamıyor, yeni cihazlarını açık kaynak Android ve HMS tabanlı kendi uygulama marketleri AppGallery ile gönderiyor. Ancak şirket bir yandan Android’e karşı kendi işletim sistemi HarmonyOS üzerinde de çalışıyor. İşte bu işletim sistemi, aktarıldığı kadarıyla eylül ayında uzun süredir geliştirilen 2.0 sürümüne geçiş yapıyor. Bu yeni sürümle de sistemin artık giyilebilir ürünler (Akıllı saat vb.), bilgisayarlar ve otomobillere de giriş yapacağı aktarılıyor. Henüz son kullanıcının hayatına dokunamayan Huawei’nin kendi geliştirdiği özel işletim sistemi, 2021 itibariyle daha geniş bir cihaz skalasında yavaş yavaş kendisini göstermeye başlayacak izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HarmonyOS bu yıl beşinciliği alacak

İşletim sistemi Joy Tan’ın Counterpoint Research araştırması üstünden verdiği bilgiye göre 2020’de dünyanın en büyük beşinci işletim sistemi olacak. En son duyduğumuz kadarıyla liderlik yüzde 39 ile Android‘in elinde bulunurken, onu yüzde 35 ile Windows, yüzde 13,87 ile iOS, yüzde 5,92 ile macOS ve son olarak yüzde 0,77 ile Linux takip ediyor. HarmonyOS‘un 2020 itibariyle Linux’u yerinden edeceği gelen bilgiler arasında.

İlginizi Çekebilir

2021’de elektrikli scooter yarış serisi geliyor; işte detaylar