reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei kurucusundan dikkat çeken yeni Apple açıklaması

Huawei kurucusu Ren Zhengfei, kısa süre önce dikkat çeken bir Apple odaklı bir açıklamaya daha imza attı. Konunu merkezinde güvenlik yer alıyor.

Hatırlarsınız Amerika tarafından kara listeye alınınca Çin vatandaşları arasında Huawei’ye destek olmak adına Apple’ın boykot edelim tarzında bir söylem ortaya çıkmıştı. Bu konuda Huawei kurucusu Ren Zhengfei çok açık ve net bir açıklama yapmış ve bir Apple yasağının olmayacağını, olması halinde de bunu protesto edeceğini belirtmişti. Zhengfei o zaman “Apple benim öğretmenim, alana liderlik yapıyor. Bir öğrenci olarak neden öğretmenime karşı geleyim? Asla…” gibi ilginç bir açıklamaya imza atmıştı. Önemli isim bir kez daha konuştu. CNBC’nin haberine göre Ren Zhengfei, konu “kişisel veri güvenliği” olduğunda Apple’ı örnek aldıklarını belirtiyor. Apple’ı bir “rol modeli” olarak gören kurucu, Apple gibi Huawei’nin de kişisel kullanıcı verilerini koruduğunu belirtiyor. Zhengfei, Asla böyle bir şey yapmayacağız. Bir kere bile yapsaydık, ABD bunu tüm dünyaya kanıt olarak kullanırdı. O zaman da faaliyet göstermekte olduğumuz 170 ülke ve bölge ürünlerimizi satın almaktan vazgeçer ve büyük ihtimalle şirketim çökerdi.” cümlelerine yer veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurucu Zhengfei yukarıdakilere ek olarak şunları da söylüyor “Veriler bize değil müşterilerimize aittir. Operatörler her kullanıcıyı izlemek zorunda çünkü aksi takdirde telefon görüşmesi yapılamaz. Kullanıcı verilerini izlemek operatörlerin görevdir. Biz bir ekipman sağlayıcısı olarak herhangi bir veriyi izlemiyoruz / takip etmiyoruz” diyor. Çin’e herhangi bir veri sızdırmadıklarını bir kez daha belirten Ren Zhengfei, bu konuda yanlış bilgilerin yayıldığını belirtiyor. Biliyorsunuz Amerika da firmaya karşı halen somut deliller ortaya koyamıyor.

Huawei ile Amerika durumunda işler duruluyor

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, “ulusal güvenlik problemi” oluşturabilecek durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin sitesinde kullandığı ortaya çıkan Apple reklamı