reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai RANC

Hyundai’den yol gürültüsüne karşı özel sistem: RANC

Otomobil devi Hyundai, yol gürültüsüne karşı geliştirdiği Road Noise Active Noise Control yani RANC sisteminin tanıtımını yaptı.

Günümüzde birçok modern otomobilin bünyesinde gürültü engelleme sistemleri bulunuyor. İşte bu sistemlerin en yenisi ve belki de en akıllısı karşımızda bulunuyor. Hyundai tarafından geliştirilen RANC sistemi, direkt olarak yol gürültüsünü kesmeyen / azaltmaya odaklanıyor. Yerleşik mikrofonlar ile sürekli olarak dinleme gerçekleştiren sistem, burada tespit edilen gürültünün tersini oluşturarak daha sessiz bir yolculuk yapmanıza yardımcı oluyor. Analiz sürecini sadece 0.002 saniyede gerçekleştirebilen sistem, ters gürültü için yerleşik ses sistemini kullanıyor. Gürültü engelleme yapabilen kulaklıklar ile benzer çalışma mantığını araçlara uyarlayan Hyundai, süreçte yerleşik sensörlerinde gelen verileri ve araç titreşimini dahi hesaba katıyor. Tüm bunların merkezi işlem biriminde işleyen Road Noise Active Noise Control sistemi, söylendiği kadarıyla 3 dB seviyesinde bir avantaj getiriyor. Bu da ciddi fark yaratıyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai, alanın yenilikçi isimlerinden

Bu teknoloji şu an çok güzel görünmesine rağmen ilk olarak hangi araçlarda kullanılacak henüz bilinmiyor. Ancak bu tarz teknolojilere gerçekten ihtiyacımız bulunuyor. Ciddi yalıtımlara rağmen bozuk asfaltta can sıkıcı yol gürültüsü çıkabiliyor. Bu tarz sistemler sayesinde yalıtım maliyetlerinin azalabileceği ve araçlarda ağırlık tasarrufu yapılabileceği aktarılıyor. Bu teknolojinin geleceği oldukça parlak görünüyor ve konu üstünde başka firmalar da aktif olarak çalışıyor.

İlginizi Çekebilir

2019 Nissan Micra