reklamı kapat

POPÜLER

İçi saray, dışı “sinema salonu”; 2019 Jayco Embark RV karavan projesi unutulmazlar arasına girecek [Video]

Alanında uzman iki üreticiyi bir araya getiren Jayco Embark RV projesi, ortaya çıkan ilk detaylarıyla meraklılarını büyüleyecek.

Elektrikli ve sürücüsüz otomobillerle birlikte 2017’nin yükselen asfalt trendleri arasında hiç şüphesiz karavanlar da vardı. Metropollerin her geçen gün daha kalabalık hale gelmesi, çalışma şartları veye karmaşa… Örneğini kolaylıkla artırabileceğimiz bu tür sebeplerden ötürüdür ki insanların bu sınıfa daha çok ilgi duyduğuna şahit olduk. Hatta öyle ki artık MPV modellerinin yanı sıra neredeyse tanıtımı gerçekleştirilen her pickup modelinin o anda bir de alternatif karavana dönüşüm projesi şekillenmeye başladı. Nitekim bunun en son örneğini geçtiğimiz 15 gün içerisine Mercedes-Benz X-Class ile gördük. Arazi kabiliyeti olan taşınabilir bir ev fikri şüphesiz kulağa hiç fena gelmiyor. Lakin bu sınıfa hakim olanları da çok da ihmal etmemek gerek. 2018’in ilk ve şimdiden en iddialı projesi için preimum otobüs üreticisi Jaco ve karavan üreticilerinin önemli altyapı tedarikçilerinden Spartan bir araya gelme kararını duyurdu. Ortaya ise dört tekerlek üzerinde taşınan “masum” bir ev çıktı!

Her noktasında bir detay

Söz konusu lüks bir karavan olduğu için artık ilk aklımıza gelen standart özellikleri önden söyleyelim ve pastanın doğrudan kendisine geçelim istiyoruz. Yaklaşık 11 metrelik biz uzunluğu bulanan Jayco Embark RV‘nin içerisinde; yatak odası, tam donanımlı bir mutfak, banyo ve salon gibi temel bölümler mevcut. Donanım olarak baktığımızda ise 50 ve 32 inç boyutlarında iki adet televizyon, fırın, ocak, buzdolabı, sıcak su ünitesi ve su deposu gibi parçaların standart olarak sunulduğunu görüyoruz. Jayco Embark RV’yi bu zamana kadar gördüğümüz projelerden ayıran en büyük özelliklerden birisi dışında dahi bir LED televizyonun olması. Yaz aylarında sandalyesiyle dışarıdan zaman geçirenleri düşünen tasarım ekibi aracın dış tarafındaki kapaklı bir bölümü büyüklüğü 39 inç olan bir televizyona ayırmış. Bu da Embark RV’ye sahip olanların istediği zaman açık havada sinema geceleri düzenleyebileceği anlamına geliyor.

Aracın altyapı kısmını ise haberimizin başında bahsettiğimiz gibi işin uzmanlarından olan Spartan üstleniyor. K1 360 ismi verilen yeni nesil platformu Jayco ile paylaşan Spartan’ın ortaya koyduğu iş kesinlikle takdir edilesi cinsten. 4.500 kilogram yük çekebilme kapasitesi bulunduğu söylenen bu platformun ön bölümünde bağımsız süspansiyon geometrisi yer alıyor. Burada kullanılan 46 milimetrelik amortisörlerde Bilstein imzası olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Motor bölümünde 360 beygir güç üreten dizel bir ünitenin kullanılacağı Jayco Embark RV’nin 290 bin dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa çıkması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde daha detaylı şekilde karşımıza çıkacak olan projeyle ilgili detayları LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Video