reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil için Aralık 2020 verileri; en çok ilana verilen modeller ve daha fazlası

İkinci el otomobil pazarının en büyük ilan kaynaklarından “sahibinden”, 2020’nin son ayının detaylı verilerini açıkladı.

2020 yılını geride bırakmamızla birlikte kapsamlı istatistikler de kendisini göstermeye devam ediyor. İkinci el otomobil satışında en çok tercih edilen kaynaklardan birisi olan “Sahibinden.com“, araç ilanlarına ait Aralık ayına ilişkin verilerini açıkladı. Rapora göre 2020 yılı boyunca her ay önceki aya göre artış gösteren satılık otomobil ilan fiyatları, Aralık ayında ilk defa %1’e yakın düştü. Koronavirüs salgını ile artan izole seyahat etme ihtiyacı ve kamu bankalarının sunduğu düşük faizli krediler ile birlikte otomobile talep artmış, buna rağmen araç üretimlerinin yavaşlamasıyla arz azalmıştı. Aralık ayında ise, piyasadaki değişimin araç fiyatlarını arttırması trendi yerini ilk defa düşüşe bıraktı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil ilanlarının zirvesinde Volkswagen Passat var

Şirketin “Vasıta Endeksi” raporuna göre Aralık ayında en çok otomobil ilanı verildi. Otomobil ilanlarını sırasıyla, Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet ilanları takip etti. Marka & Model sıralamasında son 5 ayın liderleri değişmedi. En çok ilan verilen modeller listesi Volkswagen Passat, Renault Clio, Opel Astra, Renault Megane ve Ford Focus’dan oluştu. En çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası ise yine Nissan olarak karşımıza çıkıyor. Aralık verilerine göre en çok ilan verilen araç rengi; beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı olarak sıralandı. Yakıt türü dizel ve model yılı 2015 olan otomobillere ait ilanlar da yine zirvede.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugatti Chiron, en çok bakılan ilan oldu

Tüm ilanlar arasında, araçların %37’si 0 – 100 bin kilometre aralığında yer aldı. Otomobil ilanlarının %24,8’i ise 50.000 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu. En çok modeline bakılan markalar ise Volkswagen, Renault, BMW, Mercedes Benz ve Opel olarak sıralandı.
Araçlar en çok gece 22:00-23:00 aralığında incelenirken, ilanlara ortalama bakılma süresi 10 dakika 2 saniye oldu. 50 Milyon TL’lik Bugatti Chiron, 14,5 Milyon TL’lik Lamborghini Aventador Roadster ve 29,5 Milyon TL’lik Mercedes Maybach Aralık ayında en çok görüntülenen ilk 3 otomobil ilanı oldu.

İlginizi çekebilir

Hyundai Tucson N Line