reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil temmuz verileri

İkinci el otomobilde sektör dışı problemi; fiyatlara negatif etki söz konusu

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el otomobil pazarında sektör dışı faktörlerin negatif etkilerine dikkat çekiyor.

Sıfır kilometre araçlara yansıtılan ortalama yüzde 12’lik indirimlerle birlikte, listelere yansıtılan son zamlarda nispeten erimeler gözlemliyoruz. Kullanıcıları tam anlamıyla tatmin etmese de yangının etkisini biraz da olsa azaltan bu adımların ikinci el otomobil pazarına etkisinin nasıl olacağı da merak konusu. İlk aşamada yüzde 15’e varan gerilemelerin görüldüğü ilan listelerinde, araç bulunabilirlik problemi sebebiyle bir tıkanıklık söz konusu. Sektörde faaliyet gösteren markalar da analizler ve gözlemler ışığında kendi çerçevelerinden açıklamalar yapmaya devam ediyor. Türkiye’nin ikinci el araç pazarındaki önemli oyuncularından Otomerkezi.net, son günlerde ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelerin sektörel etkileri ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarına “50 bin kişi” ciddi zarar veriyo

Döviz kurundaki düşüşe karşın birçok sıfır kilometre araç bayisinin düşüşü bilinçli olarak fiyatlara geç yansıttığı belirtilirken, sektör dışı şirket ve bireylerin ikinci el araç pazarının dinamiklerini negatif yönde etkilediği ifade ediliyor. Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş da süreçle ilgili; “İkinci elde sağlıklı bir alım-satım fiyatı oluşması için kurun bir noktada sabitlenmesi artık önemli bir gerçek. Rölatif dönemde, otomotiv sektörü ve ikinci el araç pazarı için kur istikrarının fonksiyonunu görmüş olduk. 2022 yılının ilk çeyreğinde tedarik zincirindeki aksaklıkların giderileceğini düşünerek, otomobil fiyatlarındaki bu gerilimli duruşun ilk çeyrek sonunda son bulacağını düşünüyoruz.

Sıfır kilometre araç bayileri, tüketicilerin karşısına yok satarız gündemi ile artık çıkmamalı, bu bayilerle ilgili stoklarında araç yükü taşımadığına dair tespitler gerekmekte. İkinci bir şirket kurup araçları kendi kendine fatura eden bayilerin sistemden ihracı büyük önem taşımakta. İkinci el araç pazarında spot piyasada 1 günde yüzde 30 düşüş fiyatlara yansıdı. 1-15 yaş arası otomobillerde ise ortalama yüzde 25 oranında bir düşüş yaşandığını gözlemliyoruz. Yatırım endeksli, kur endeksli, kötü niyetli yaklaşım gösteren belirli kişilerin tespit edilmesi, sektörümüzün geleceği adına çok önemli. Asli işi ikinci el otomobil olmayan şirketlerin, bireylerin, ciddi oranlarda karlar elde edip, kurun düşmesiyle asli işlerine geri döndüğünü görüyoruz. 50 bin kişi ayrıca bu işle iştigal etmekte. Bu 50 bin kişi sisteme ve sektöre ciddi şekilde zarar veriyor, tabiri caizse piyasayı alt üst ediyor. Sıfır kilometre araç sırasına girip, sırasını 20 bin-30 bin-50 bin TL’ye satan, filo kiralama şirketi görünümüyle araçları satın alıp daha sonra hızla satışa koyan bu kişiler, pazarı manipüle ediyor. Ayrıca otomobil satın alıp, çok uzun süre stoklayarak bekletip, piyasanın kırılganlığından, rölatif durumundan fayda sağlayan tüm işletmelerin de tespit edilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR