reklamı kapat

POPÜLER

İlk elektrikli Volkswagen için fiyat beklentileri şekillenmeye başladı

Ailenin ilki olarak asfalta inecek olan elektrikli Volkswagen modeli, dizel seçeneklere rakip olacak etiketle servis edilecek.

Advertisement

Önümüzdeki yıl itibarıyla olarak Avrupa macerası için sahneye ilk elektrikli Volkswagen modeliyle ilgili kısa süre önce sizlerle bir değerlendirme yapmıştık. Uzun süredir I.D. markası altında konsept projeler üzerinden çeşitlendirilen yelpaze, üretim bandına çıkışını hatcback gövde formuyla gerçekleştirecek. Bu modeli, batarya paketine göre değişmekle birlikte üç farklı versiyonda satışa sunacağını açıklayan Volkswagen, şu aşamada belli başlı noktaları ön planda tutuyor. Sırasıyla 330, 400 ve 450 kilometrelik menzil değerlerine sahip olması planlanan bu modeller, MEB adı verilen özel altyapıları sayesinde D segment tadında iç yaşam alanı vadedebileceği söylenmekte. “Peki tüm bunlar güzel de, peki ya fiyat?” sorusunu akıllarına getirenler için de artık yavaş yavaş bazı şekillenmeler gün yüzüne çıkıyor. Bu kozu masada gösteren nokta ise departman başkanı Thomas Ulbrich’in yaptığı açıklama.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dizel ile rekabet etmeli

Otomobil üreticilerinin her ne kadar elektrikli araçlara olan yatırımları artsa da, özellikle bazı bölgelerde dizel satışlarının hala azımsanmayacak düzeyde olduğunu biliyoruz. Bunun fazlasıyla farkında olan Thomas Ulbrich de, ilk elektrikli otomobilin pay çalabilmesi adına rekabetçi bir fiyata sahip olması gerektiğine inanıyor. “Fiyat olarak benzinlilere göre daha pahalı olmalarına rağmen, uzun vade bazlı olarak dizellerin daha çok tercih edildiğini görebiliyoruz. Bunun değişmesi adına elektrikli otomobillerin fiyatlarını kesinlikle dizelden rol çalabilecek oranlarda belirlenmesi gerekiyor. Bu araçlar milyonerler için değil milyonlar için üretilecek.” diyen Ulbrich, erişilebilirlik kriteri üzerinde durduklarının da altını çizdi. Benzinli ile dizel motorlu araçlar arasında ortalama yüzde 20‘lik fiyat farkı olduğu düşünüldüğünde, elektrikli araçlarda da benzer oranın korunma durumu karşımıza çıkıyor. Yani 100.000 TL olan olan dizel araca karşı olarak 120.000 TL’lik elektrikli araç etiketini görme ihtimalimiz oldukça yüksek. İsim olarak şimdilik “Neo”nun ön planda olduğu modelle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.