reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, büyük “beğeni” dönüşümü için sınırları genişletiyor

Facebook’un sahibi olduğu popüler sosyal medya kanalı Instagram, yaptığı büyük değişimi dünya geneline yaymaya devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Instagram herkese oldukça şaşırtan bir adım atmış ve  platformdaki beğeni sayısını gizleyeceği yeni bir tasarıma geçmek istediğini aktarmıştı. Bu yeni tasarımın testlerine Kanada’da başlayan daha sonra Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, İrlanda, İtalya ve Japonya gibi ülkelere genişleten platform, şimdi esas beklenen büyük adımı da atıyor. Söylendiği kadarıyla önümüzdeki hafta itibariyle Amerika Birleşik Devletleri‘nde de “beğeni gizleme” dönemi başlıyor. İlk aşamada belirli bir kitle üzerinde test edilecek yeni dönem, geri dönüşler sonrasında tam olarak herkes için aktif edilecek deniyor. Biliyorsunuz süreçte paylaştığınız fotoğraf ya da videonun kaç beğeni aldığını sizin haricinizde kimse göremiyor. Bu sayede kişilerin daha fazla “like” yani beğenme uğruna “kendisini kaybetmesinin” önlenmesi hedefleniyor. Yeni sistem ayrıca kullanıcıların “beğeni sayısına değil içeriğe” odaklanmasını amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram, insanları bunalıma sokuyor

Bunun da arkasında “beğeni uğruna” oluşturulan yapay / sahte hayatlar yer alıyor. Bu gerçekten anlamda büyük çoğunluğu sahte hayatları yaşayamayan özellikle genç yaştaki kişiler, bir süre sonra kendi hayatlarından ve en kötüsü kendilerinden “nefret etmeye” başlıyor. Bunun sonucunda da gerçekten büyük psikolojik sorunlar oluşuyor. Daha popüler olmaya çalışırken hayatını ya da akli dengesini kaybeden birçok insan bulunuyor. Bu sorun Türkiye dahil hemen hemen tüm ülkelerde görünüyor. Bu sorunun elbette “beğeni gizleme” ile tamamen çözülmesi beklenmiyor. Ancak az da olsa etkisinin olacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni akıllı telefonu

İLGİLİ HABERLER