reklamı kapat

POPÜLER

Instagram hikayelerini görüntüleyenler neye göre sıralanıyor

Instagram hikayelerini görüntüleyenler neye göre sıralanıyor?

Instagram, popüler Hikayeler özelliği ile kullanıcıların aklını hayli karıştırıyor. Kimlerin görüntülediğini görebildiğiniz hikayelerde bu listedeki sıralama nasıl yapılıyor?

1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan Instagram, Hikayeler özelliği ile aylık 400 milyon aktif kullanıcıya erişebiliyor. Hikayeler özelliği ise bildiğiniz gibi fotoğrafı paylaştıktan sonra kimlerin o fotoğrafı görüntülediğini size liste halinde sunuyor. Eskiden gönderi kaldırıldıktan sonra da görüntülenebilen bu liste, yeni güncellemeyle beraber ise 24 saatin ardından görüntülenemiyor. Burada o meşhur soru devreye giriyor: “Instagram hikayelerini görüntüleyenler neye göre sıralanıyor?” Bu sorunun tek bir cevabı ne yazık ki yok. Ancak Instagram’ın karmaşık algoritmasının, listeyi düzenlerken nelere dikkat ettiği biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram algoritmasının sırrı

Hikayeler sandığınız gibi sizden gizli sık sık profilinize girip, sizi gözetleyenleri en üste çıkarmıyor. Hatta Haziran 2018’de şirketteki önemli isimlerden biri olan Julian Gutman’ın verdiği röportaja göre liste sizin Instagram içindeki hareketliliğiniz ve en yakın olduğunuz kişilere göre sıralanıyor. Sizin ziyaret ettiğiniz profiller, beğendiğiniz veya yorum yaptığınız gönderiler, sizin karşı tarafın hikayesini görüntülemeniz gibi etmenler bu sıralamayı doğrudan etkiliyor. Aynı şekilde platform üzerindne kurduğunuz iletişim de sıralama üzerinde farklılıklar yaratıyor.

Ancak bununla sınırlı kalmıyor. Eğer listeyi birden fazla kez kontrol ediyorsanız, Instagram size aslında pek de etkileşiminizin olmadığı kişileri de gösteriyor. Yani “Ne fotoğrafını beğeniyorum, ne konuşuyorum. Üstelik doğru düzgün tanımıyorum da. O halde bu kişi neden listede en üstte?” diye düşünüyorsanız. Bunun cevabı platformun size aynı zamanda yeni şeyler sunmak istemesinden kaynaklanıyor. Böylelikle gözden kaçırmış olabileceğiniz profiller ve gönderilerinin de dikkatinizi çekmesi amaçlanıyor.

Hayli karmaşık olan algoritmanın ardındaki sır da bundan ibaret aslında. Instagram aynı şekilde bir benzerini kişilerin haber kaynağında kullandığını da geçmişte açıklamıştı. O açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Netflix’in platform için sunduğu hikaye desteği