reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Instagram

Instagram tarafından istenmeyen uygulamaya Apple darbesi

Instagram tarafından kapatılmaya çalışılan “stalk” uygulamasına Apple cephesinden de müdahale geldi. Uygulama App Store’dan kaldırıldı.

Advertisement

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, Takip sekmesini kaldırdıktan sonra üçüncü parti uygulamalara da gün doğmuştu. Takip sekmesi uygulama içinde takip ettiğiniz kişilerin hangi fotoğrafı beğendiği, hangi profili takip ettiği gibi aktivitelerini listeliyordu. Platform kullanıcıların bir kısmının bu özellikten haberdar olmadığına, büyük çoğunluğunun da hareketlerinin takip edilmesinden hoşlanmadığına dikkat çekerek mahremiyet korunumu için böyle bir adım atmıştı. Ancak bu elbette “stalkerları” yıldırmadı. Hemen hemen aynı verileri sunan iOS uygulaması Like Patrol kısa sürede beklemediği ilgiyle karşılaştı. Instagram’ın ise uygulamanın kapatılması için talepleri bulunuyordu ki olaya Apple da müdahil oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram için tasarlanan uygulama Apple tarafından kaldırıldı

Fotoğraf paylaşım uygulaması, Like Patrol’un veri ihlali yaptığını kaydediyordu. Nitekim tüm bu olaylar çerçevesinde App Store’dan kaldırılan uygulama için Apple da kural ihlali yapıldığını kaydediyor. Uygulamanın kurucusu ise aynı görüşte değil. CNET‘e açıklama yapan Sergio Luis Quintero, uygulamalarının Apple’ın ilkelerini ihlal etmediğini kaydederken, bu karara karşı bir itiraz yoluna gideceklerini açıkladı. Quintero, “Takip sekmesiyle Instagram da 2011’den 2019’a kadar aynı ilkeleri çiğniyor. Neden bizim uygulamamız kaldırılıyor?” ifadelerini kullanıyor. Android için indirilmeye sunulmamış olan uygulama iOS’teki macerasına Temmuz 2019’da başlamış, esas ilgiyi ise Takip sekmesi tüm kullanıcılar için kalktığında çekmişti.

İlginizi çekebilir

Her yüzeye baskı yapabilen avuç içi yazıcı