reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram üzerinde Photoshop’lu fotoğraf paylaşanlara tatsız sürpriz

Instagram üzerinde Photoshop ile ciddi düzenlemelerden geçmiş kareler paylaşıyorsanız, sizi tatsız bir sürpriz bekliyor.

Instagram kullanıcıları son dönemlerde ilginç bir sıkıntıyla boğuşuyor. Bildiğiniz gibi platform teyitli bilgi dönemine geçiş yapmış ve bu özelliği Aralık 2019’da tüm dünyaya açık hale getirmişti. Özellik yanlış bilgi içeren gönderilerin tespiti için kurulmuştu. Bu durumda çeşitli teyit organizasyonları bilginin doğruluğunu araştırıyor ve yanlışsa gönderinin yanlış bilgi içerdiğini fotoğraf veya videonun ilk bakışta görüntülenmesini engelleyerek belli ediyordu. Gönderinin yanlış bilgi içerdiğini öğrenen kullanıcılar gönderiyi isterlerse görebiliyor ve yanlış bilginin ne olduğunu da öğrenebiliyordu. Kötü niyetli içeriklerin yayılmasını engellemek için kurulmuş bu sistem ise beklenenden daha sıkı çalışıyor gibi. Çünkü Photoshop ile ciddi düzenlemelere maruz kalmış fotoğraflar da artık “yanlış bilgi” uyarısıyla kapatılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram

Instagram, hayal gücünü mü sınırlıyor?

San Franciscolu fotoğrafçı Toby Harriman‘nın fark ettiği bu durum mixsociety_ adlı kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğrafla ortaya çıkıyor. Görselde açık bir şekilde manipülasyon bulunuyor ve dağlar gökkuşağı renkleriyle boyanıyor. Elbette dağların gerçekten gökkuşağı renklerine sahip olmayacağı açık. Ancak bu bilgi yine de Instagram tarafından “yanlış bilgi içeriyor” olarak etiketleniyor. Bu alanda çalışanlar için bu durum ciddi bir sıkıntı oluşturuyor. Çünkü bu tarz engellemeler gönderinin erişimini ciddi oranda düşürüyor. Dijital sanat icra eden sanatçılar için de eserlerini takipçileriyle buluşturmak zorlaşıyor. Yanlış bilgi içerdiği kaydedilen bir gönderinin hashtag aramalarında ve Keşfet’te çıkamayacağını da kaydedelim. Instagram’ın bu alanda yapacağı yeni düzenleme ise şimdilik net değil.

İlginizi çekebilir

AirPods’a benzer deneyim sunan kablosuz kulaklık arayanlara güçlü alternatif