reklamı kapat

POPÜLER

Apple Intel Mac ARM

Intel de siber saldırı kurbanı oldu; önemli veriler internette

İşlemci devi Intel bir siber saldırı ile gündeme. Her ne kadar firma bunun bir saldırı olmadığını iddia etse de önemli veriler internete düşmüş durumda.

Dünyanın en büyük fotoğraf makinesi üreticilerinden Canon, geçtiğimiz günlerde kötü bir siber saldırı haberiyle gündem olmuştu. Aktarıldığı kadarıyla firmanın sunucularından tam 10 TB boyutunda veri çalınmıştı. Şimdi ise benzer bir konuda Intel gündemde yer alıyor. Şirketin şu an tam 20 GB boyutunda gizli dökümanı internette yer alıyor. İçlerinde çok önemli bilgilerin olduğu bu dokümanların nasıl sızdırıldığı henüz tam olarak net değil. Ancak verilerin Intel’in sistemlerinin hack’lenerek elde edildiği aktarılıyor. Firma ise konu hakkında incelemeler sürüyor açıklamasında bulunuyor. Intel şu an direkt olarak siber saldırıyı kabul etmiyor, belgelerin “Resource and Design Center” bünyesinden çıkarılmış olabileceğini düşünüyor. İşin kötü yanı 20 GB’lık belgeler üzerine yenilerinin gelebileceği de aktarılıyor. Şirket içerisinde kalması gereken “gizli” belgelerin sızdırılmış olması elbette Intel için iyi görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel en son 7 nm konusunda üzmüştü

Çünkü şirket ilk 7 nm işlemcilerini 2022 hatta 2023 başına ertelemişti. Bu da gerçekten inanılmaz bulunmuştu. AMD şu an TSMC üzerinden 7 nm işlemci üretiyor ve satıyor. Apple ve Huawei gibi firmalar ise yıl sonunda 5 nm mobil işlemcileri üretime sokuyor. Intel ise halen 14 nm işlemciler ile pazarda yer alıyor. Firmanın işlemcileri buna rağmen yüksek performans sunuyor ancak pil ömrü ve verimlilik konusunda Intel’in işlemcileri PC üreticisi firmaları sınırlıyor, geri plana itiyor. Şirketin 10 nm masaüstü işlemcilerini ise 2021’de satışa sunacağı aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

En yeni elektrikli motosikletlerden