reklamı kapat

POPÜLER

"İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın" uyarısında yeni bir seviyeye çıktık

“İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın” uyarısında yeni bir seviyeye çıktık

Yıllardır hep söylenir “İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın” diye. 2023 yılında bu konuda farklı bir seviyeye ulaştık.

“İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın” uyarısı yıllarca hep üzerinde Photoshop ile oynanmış fotoğraflar için kullanıldı. Ancak 2023 itibarıyla bu durum tamamen değişti. Artık Photoshop kullanmanıza gerek yok. Artık aklınızdan geçen herhangi bir şeyi yazarak görsel hale getirebiliyorsunuz. Bunun için Midjourney, Adobe Firefly, OpenAI Dall-E veStable Difision gibi yapay zekadan güç alan özel görsel oluşturma sistemleri bulunuyor. İşte bu sistemler tarafından hazırlanan görseller, artık gerçekten inanılmaz bir gerçeklik seviyesine ulaştılar. Artık hazırlanan fotoğrafların gerçek olup olmadığını anlamak için piksel seviyesinde inceleme gerekiyor, günümüzde kimsenin buna zamanı olmadığından çok yanlış fotoğraflar internet üzerinde gerçek gibi paylaşılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunların son günlerde en çok ses getireni, yukarıda gördüğünüz Papa Francis’in montlu fotoğrafı olmuştu. Bu fotoğraf birçok kişi tarafından gerçek zannedildi. Ancak bu fotoğraf direkt olarak Midjourney üzerinde bir kişi tarafında hazırlandı. Bu konuda bu aralar başka örnekler de ses getiriyor. Örneğin hemen aşağıda Elon Musk’ı farklı kadınlar ile beraber gösteren yapay zekâ üretimi fotoğraflar yer alıyor. Sosyal medya platformlarında çoğu kişi bu fotoğrafların gerçekliğini sorgulamıyor, bu durum ileride çok büyük problemler yaratacak gibi görünüyor. Bu üretilen fotoğraflar yüzünden hayatını kaybeden kişilerin (Yanlış anlaşılma üzerinden çıkan kavgalar vb. gibi konular üzerinden) olacağı dahi endişe edilen gelecek problemleri arasında yer alıyor. Sosyal medya platformlarının bu yapay zekâ üretimi fotoğrafları otomatik olarak algılayacak ve engelleyecek bir sistem geliştirmesi için şimdilik çok olası görünmüyor. Özellikle Midjourney, alandaki sınırları yeni çıkan V5 sürümü ile alt üst etmiş durumda.

“İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın uyarısı” yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu