reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple iOS 11.2 kablosuz şarj
Apple iOS 11.2 kablosuz şarj

iOS 11.2 ile iPhone modelleri daha hızlı kablosuz şarj olacak

Yakın zamanda piyasaya çıkan iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modelleri kablosuz şarj desteğine sahip. Bu cihazlar için geçtiğimiz ay bir söz veren Apple, iOS 11.2 ile sözünü tutacak gibi görünüyor.

Advertisement

Hali hazırda kullanımda olan iOS 11.1.1 sürümü, Qi kablosuz şarj istasyonlarına 5 watt şarj desteği veriyor. Geliştiricilere çıkan iOS 11.2 sürümü ise söylendiği kadarıyla bunu 7,5 watt seviyesine çıkartıyor. Güncelleme kullanıma çıktıktan sonra iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X sahipleri artık telefonlarını kablosuz olarak daha hızlı şarj edebilecek. Bu gelişme kablolu 5 watt güç adaptörlerinden daha hızlı şarj anlamına da gelirken, aradaki farkın dağlar kadar olmayacağını da belirtmekte fayda var. Yapılan denemelerde 30 dakikalık şarj sonrası sadece yüzde 6’lık bir fark oluştuğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. 7,5 watt şarj sürecine hem Belkin hem de Mophie şarj istasyonlarının destek verdiğini de belirtelim.

Apple kablosuz şarj sürecine çok geç katıldı

Teknoloji devinin kablosuz şarj sürecini 5 watt’dan 7.5 watt seviyesine yükseltmesi elbette güzel. Ancak şu an piyasada Qi 1.2 standardını kullanan Android telefonlar bulunuyor. Bu cihazlar 15 watt şarj desteğiyle hız konusunda büyük fark yaratıyor. Sürece bu kadar geç girip bunu desteklemiyor olması ise şirketin oldukça eleştirilen adımları arasında yer alıyor.