reklamı kapat

POPÜLER

iOS 11’den YouTube yayıncılarını sevindiren özellik: Ekran kaydı [Video]

Apple WWDC 20017’yi geride bıraktı ancak konuşulmamış pek çok özellik de havada kaldı. iOS 11’in getirdiği yenilikler ve işletim sistemiyle yapılabilecekler de çok konuşulmayanlar arasında. Pek çok yeniliğe sahip olan iOS 11 ile ekran kaydetme özelliği de geliyor.

iOS cihazlarda ekran kaydetme elbette yeni değil ancak telefonda “dahili” olarak bulunmayan bir özellikti. Şimdi ise iOS 11 ile bu özellik iPhone’da hazır olarak geliyor. Peki nasıl işliyor? Dom Esposito, iOS 11’i özelliklerini anlattığı video serisinde ekran kaydetmeye de değinmiş. Ekran kaydetme özelliği yeni işletim sistemini yükler yüklemez Control Center’da belirmiyor ne yazık ki. Ancak Control Center’da görünmesini istediğiniz özellikleri ayarlardan değiştirebiliyorsunuz. “Screen recording” (Ekran kaydı) de bunlardan biri. Bu özelliği kontrol paneline yerleştirdikten sonra ise işler hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor.

Ekranı kaydetmeye başlamak için kontrol panelinden kayıt tuşuna basmak yeterli oluyor. 3D Touch’lı cihazlarda kayıt tuşuna uyguladığınız hafif baskıyla açılan seçenek panelinde dilerseniz telefonun mikrofonuyla kayıt sırasında sesinizi de kaydedebiliyorsunuz. Ekran kaydındaki can sıkıcı tek şey ise kayıt boyunca yukarıda ekranın kayıtta olduğunu gösteren mavi çubuk oluyor. Ne yazık ki cihaz bu alanı da kayda dahil ediyor. Ancak tam ekran uygulamalarda bu mavi göstergenin görünmediğini ekleyelim. Yani oyun kayıtları sırasında böyle bir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Kaydı durdurduğunuzda ise video Fotoğraflar’ın içine kaydediliyor ve dilediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

Pek çok farklı yenilik sunan iOS 11 ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER