reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14

iPhone 13 için gün sayarken olası iPhone 14 tasarımı ortaya çıktı

Teknoloji devi Apple, 14 Eylül tarihinde iPhone 13 ailesini tanıtacak. Şimdi ise 2022’de gelecek iPhone 14 modelleri gündemde yer alıyor.

Apple’a yönelik sağlam sayılacak kaynaklardan Jon Prosser, bugün şaşırtan bir adım attı 2022’nin eylül ayında gelecek iPhone 14 modellerinin “olası” ilk tasarımını gözler önüne serdi. Burada olası diyoruz çünkü bu tasarım henüz yüzde 100 kesin değil.

iPhone 13’lerin tasarımını iPhone 12’lere oranla çok değiştirmeyen Apple, 2022’de gelecek iPhone’larda ise tasarımı hatırı sayılır oranda değiştirecek gibi görünüyor.

Örneğin Jon Prosser’ın elde ettiği CAD dosyalarına göre telefonların ön yüzünde bir çentik değil ekran deliği kullanılabilir. Bunun sadece iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’e özel olabileceği, 14 ve 14 mini de ise yine bir çentiğin olabileceği iddia ediliyor. Ancak bu da henüz kesinleşmiş değil.

Arkasındaki kamera modülü çıkıntı yapmayacak yani gövdeye sıfır olacak denilen iPhone 14’ler, Pro sürümlerde iPhone 13’lerden farklı olarak Titanyum kasa üzerine kurulacak ve maalesef yine USB-C değil Lightning portunu taşıyacak bilgisi de veriliyor.

iPhone 4 ve iPhone 5’e benzeyen ses açma kapama butonları taşıyacak gibi görünen iPhone 14 modelleri, şimdilik parlak bir arka kısımla planlanıyor. Tüm bu tasarımların elbette 2022 Eylül ayına kadar çok ciddi şekilde değişme ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 sızıntısı şaşırtırken, 14 Eylül Apple etkinliğinde iPhone 13 dışında başka neler gelecek?

Etkinlikte iPhone’lara ek olarak uzun zamandır merak edilen kablosuz kulaklık AirPods 3 ve iPad Pro tasarımını taşıyan iPad mini 6 da karşımıza çıkarılacak bilgisi veriliyor. Etkinlikte Apple Watch Series 7 akıllı saat modeli de kesin olarak yer alacak önemli ürünler arasında yer alıyor.

Etkinlikte yenilenmiş donanımı ile normal iPad’in de olacağı aktarılanlar arasında. Bu modelin temel ihtiyaçlara ve spesifik olarak öğrencilere odaklanacağı belirtiliyor. Etkinlikte şimdilik bunlar haricinde bir donanım duyurusu beklenmiyor.

Etkinlikte tanıtılacak ürünlerin ne zaman satışa sunulacağı ise henüz tam olarak bilinmiyor. Global çip krizi ve pandemi, Apple’ı ve tedarikçilerini de ciddi şekilde etkiliyor. Örneğin Watch Series 7 için kesinlikle düşük stoklu bir çıkış yapılıyor. iPhone 13’lerde ise çok büyük bir stok sorunu beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın