reklamı kapat

POPÜLER

Microlino 2.0

Microlino 2.0; BMW Isetta’dan gelen tasarımın üretime hazır versiyonu sahnede

Uzun süren bekleyiş ve gecikmelerin ardından nihayet yollara çıkmaya hazır olan Microlino 2.0, ikonik tasarımı tekrar sokaklara getirecek.

İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde ortaya çıkan ucuz ulaşım ihtiyacı odağında popüler olan Isetta, İtalya ve Almanya tarafında iki farklı marka için hayati önem arz ediyor. BMW’yi iflastan kurtaran proje olarak da bilinen bu ikonik tasarım, son birkaç yılda elektrikli olarak yeniden sokaklara çıkmaya hazırlanıyor. İsviçre merkezli Micro markası çatısı altında üretimi gerçekleştirilecek olan Microlino 2.0, 2018 yılında yaşanan gecikme sonrasında nihayet son kullanıcıya ulaşacak dinamikleriyle karşımıza çıkıyor. Münih Otomobil Fuarı kapsamında gösterimi yapılan model için şimdiden 24.000 adetlik siparişin gelmiş olması da gelecek için markanın iştahını kabartıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microlino 2.0 teknik özellikleri

Urban, Dolce ve Competizione olmak üzere üç farklı versiyonla satışa sunulacağı açıklanan Microlino 2.0, kendi içerisinde teknik bazda ayrılıyor. Tüm versiyonlarda standart olarak sunulan tek elektrik motoru sürekli 17 beygir güç (maksimumda 25 beygir) ve 118 Nm tork üretiyor. Batarya paketi hariç 435 kilogramlık bir araç olan Microlino 2.0, bu motor kombinasyonuyla 0’dan 50’ye 5 saniyede çıkabiliyor. Maksimumda ise 90 km/s’lik sürat değeri limitlendirilmiş durumda. Versiyonlara göre değişiklik gösteren batarya tarafında ise bizleri 6 kWh, 10,5 kWh ve 14 kWh’lik üç farklı seçenek karşılıyor. Bu bataryalarla kullanıcılara sırasıyla 95 kilometre, 175 kilometre ve 230 kilometrelik menzil değerleri vadediliyor. Bataryanın şarj süresi en üst pakette 4 saat sürerken giriş seviyesindeki kapasite daha ufak olduğu için 1 saatlik bir kazanım dikkat çekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 kişilik bir elektrikli araç olan Microlino iç yaşam ve kullanım alanı konusunda ise hiç fena sayılmayacak seviyelerde. Bu bölümde açıklanan verilere baktığımızda aracın 230 litrelik bagaj hacmiyle geleceğini görüyoruz. Aracın konfor elemanları üzerinde de yoğun mesai harcandığının vurgusu dikkat çekiyor. Bu kapsamda koltuklar tamamen yenilenirken, altyapıda ön ve arka süspansiyonların tamamının bağımsız olması altı çizilmesi gereken özellikler arasında. 12.500 euroluk başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak olan Microlino 2.0 ailesi ilk aşamada İsviçre’deki kullanıcılara teslim edilecek. Sonraki süreçte Almanya ve Avrupa’nın diğer pazarlarında da satışların başlanılması bekleniyor. Şimdilik yılda 7.500 adetlik üretim kapasitesi olan marka tarafı, gelecek ilgiye göre ek yatırımlarla fabrikayı büyütme planları yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın