reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 5

iPhone 5 sahiplerinin yapması zorunlu, önemli güncelleme

iPhone 5 kullanıcıları için önümüzdeki günlerde mecburi bir güncelleme yayınlanmaya hazırlanıyor. Güncellemeyi yapmayan kullanıcılar telefonun temel özelliklerinden mahrum kalacak.

Her ne kadar iPhone 11 modelleri çıkışını gerçekleştirse de, Apple hayli geçmişte kalan iPhone 5 modelini unutmuyor ve model için uzun bir aradan sonra yeni bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Hem de yapması mecburi bir güncellemeden bahsediyoruz. Mecburi derken abartmıyoruz; zira Apple tarafından yayınlanan resmi açıklamada, güncellemenin yapılmaması durumunda cihazın bazı temel özelliklerinin kullanılamayacağı kaydediliyor. Bu model özelinde 3 Kasım‘da iOS 10.3.4 güncellemesini yayınlayacak olan Apple, yayınladığı metinde sorunun GPS saat aktarımııyla alakalı olduğunu kaydediyor. Güncelleme tarihine kadar cihazların bu sorundan etkilenmeyeceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple tarafından yapılan iPhone 5 açıklaması

Yapılan resmi açıklama şu şekilde: “iPhone 5’te, GPS konumu doğruluğunun sürdürülmesi ve tarih ile saatin doğru olmasını gerektiren App Store, iCloud, e-posta ve web göz atma gibi işlevlerin kullanımına devam edilmesi için 3 Kasım 2019 saat 00:00 UTC’den (Türkiye saati ile sabaha karşı 03:00) önce bir iOS güncellemesi gerekecektir. Bu durum, 6 Nisan 2019 tarihinde diğer üreticilere ait, GPS özelliği bulunan ürünleri etkilemeye başlayan bir GPS saat aktarımı sorunundan kaynaklanmaktadır. Söz konusu Apple aygıtları 3 Kasım 2019 saat 00:00 UTC’ye Türkiye saati ile sabaha karşı 03:00) kadar bundan etkilenmeyecektir.

Resmi açıklamada da belirtildiği gibi güncellemenin yapılmaması durumunda iCloud, e-posta, tarayıcıda gezinme ve hatta App Store dahi kullanılamaz hale geliyor. Apple güncellemenin boyutuyla ilgili ile herhangi bir açıklama yapmamış. Apple’ın geçmiş açıklamalarına göre ise bu durumdan etkilenecek ciddi boyutta bir kullanıcı bulunmadığını da kaydedelim. iOS 12 öncesi işletim sistemini kullanan iOS cihazlarının oranı yüzde 9 olarak kaydedilmişti.

İlginizi çekebilir

Instagram, YouTube olma çabasını yeni özelliğiyle belli ediyor