reklamı kapat

POPÜLER

Tim Cook iPhone Apple

iPhone satışlarıyla gelen hayal kırıklığı sonrası Apple’dan şirket içi dinamikleri etkileyecek karar

iPhone satışlarının isteneni verememiş olması Apple‘ı şirket içi yeni kararlar almaya itmiş gibi görünüyor. Teknoloji devi önümüzdeki dönemlerde bazı bölümlerdeki işe alımları yavaşlatmaya karar verdi.

Yeni nesil iPhone modelleri ile istediği satış başarısına ulaşamayan Apple, şirket içi gelecek planlarını da yeniden düzenlemiş gibi görünüyor. Ağustos 2018’de 1 trilyonluk piyasa değerine ulaşarak en değerli teknoloji markası olan Apple’ın “1 trilyonluk” unvanı taşıması ne yazık ki uzun sürmedi. iPhone’ların beklenen satışa ulaşamamasıyla beraber firma işe alımlarda da yavaşlamaya karar vermiş durumda. Bloomberg‘in haberine göre Apple, bazı bölümlerde kısıtlamaya gidiyor. Tam bir duraklama söz konusu değil, ancak ciddi bir yavaşlamaya gidileceği anlaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka birimi çalışmaya tam gaz devam ediyor

CEO Tim Cook’un hangi bölümlerde işe alımı azaltacağına henüz karar vermediği belirtilirken, şirketin yapay zeka takımının güçlü bir şekilde yeni elemanlar almaya devam edeceği kaydediliyor. Cook, şirketin bölümlerinin öneminin işe alım oranından bağımsız olduğunu da vurgulamayı ihmal etmiyor. Bu açıklamanın, alınan kararın çalışanlar üzerinde yaratacağı baskı ve motivasyon düşüklüğünü önleme amaçlı yapılmış olabileceğini de belirtmekte fayda var.

Apple’ın iPhone modellerinin satışını artırmak için nasıl bir hamle yapacağı merak konusu. Şu anki tabloda şirketin gelecek nesil modellerinin omuzlarına ayrı bir yük biniyor. Eylül ayında tanıtılması beklenen yeni modellerin, Xs, Xs Max ve XR’dan çok daha ikna edici ve etkileyici olması gerekiyor.

İlginizi çekebilir

Yeni nesil iPhone’ların tanıtımı