reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone pil değişimi

Apple’ı sarsan iPhone kampanyasının detayları

Ocak ayının başında Apple, ilk çeyrek beklentilerinde 9 milyar dolarlık bir değişim yapmıştı. Firmanın beklentisinin bu denli düşmesine sebep olan durumlardan biri olarak ise iPhone pil değişim kampanyası gösterilmişti. Firma kampanya ile ilgili dikkat çekici veriler paylaştı.

Tim Cook’un bu ayın başında açıkladığı ilk çeyrek beklentilerinde Apple, ilk tahminlerine kıyasla 9 milyar dolarlık bir düşüş beklediğini açıklamıştı. Yeni nesil iPhone satışlarının çok iyi gitmediğine ilişkin iddialar her geçen gün güçlenirken firma da üretim bandında bazı değişikliklere gitmişti. İlk çeyrek beklentilerindeki düşüşle ilgili verilen sebepler arasında ise iPhone pil değişim kampanyası gösteriliyordu. 31 Aralık 2018’de biten kampanya dahilinde, kullanıcılar telefonlarının pilini Türkiye’de 199 TL fiyatla değiştirebiliyordu. 1 Ocak 2019’da güncellenen fiyatlarla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Kullanıcıların yeni modeller yerine eski telefonlarındaki pili değiştirmeyi tercih ettiğini açıklayan Cook, bunun satışlara etkisine de değinmişti. Peki kaç kullanıcı bu kampanyadan yararlandı dersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11 milyon pil değişimi

Kampanya kapsamında firmanın pil değişim adedi tahminleri 1-2 milyon civarında seyrediyordu. Ancak Cook, Apple’ın kampanya dahilinde 11 milyon pil değiştirdiğini açıkladı. Bu da firmanın tahminlerinde ciddi bir sapma olduğunu gösteriyor.

Cook’un detaylı açıklamasında iPhone satışlarındaki düşüş sadece pil değişimine bağlanmıyor elbette. Buradaki haberimizde detaylarını okuyabileceğiniz açıklamada başta Çin olmak üzere satışların beklentinin altında kaldığı; bazı gelişmekte olan pazarlarda da yine beklentinin yakalanamadığı kaydediliyor.

İlginizi çekebilir

Yeni nesil iPhone’ların tanıtımı