reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

iPhone’da “kullanılmayanları sil” özelliği ile ekstra depolama alanı açma [Nasıl yapılır?]

iPhone telefonunuzda düşük depolama alanına sahipseniz, oldukça kolay bir şekilde telefonun hafızasının dolduğunu göreceksiniz. Ancak iPhone’unuzda ekstra depolama alanı açmak için bir seçenek bulunuyor.

iPhone’da depolama alanınız azalıyorsa telefonunuz oldukça yavaşlar ve yeni uygulamalar, fotoğraflar ve müzikler için yer kalmadığı bildirimini alırsınız. Bu ise oldukça sinir bozucudur. Birçok şeyi silmenize rağmen, hala telefonunuz depolama alanının yetersiz olduğu bildirimini veriyorsa başka yollara başvurmanız gerekiyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, iPhone’da uygulama silme sürecini kolaylaştırmak ve ihtiyacınız olduğunda cihazınızdaki değerli belleği rahatlatmak için “kullanılmayan uygulamaları boşalt” adı verilen yerleşik bir özellik yer alıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone için “kullanılmayanları sil özelliği” nedir?

Kullanılmayan uygulamaları sil” iPhone’lara yerleşik gelen bir özellik. Bazı uygulamaları belirli bir süre kullanılmadığında ve telefonunuzda az yer kapladığını tespit ettiğinde kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak siliyor. Bu sayede hem kullanmadığınız uygulamaların tespiti sağlanmış oluyor hem de telefon depolama alanınızı en üst düzeye çıkartabiliyorsunuz. İlerleyen zamanlarda tekrar aynı uygulamayı kullanıp kullanmayacığınıza dair bir endişeniz varsa olmasın, çünkü uygulamalar aslında kalıcı olarak silinmiyor. Tüm verileriniz ve belgeleriniz cihazınızda kalıyor. Silme işleminin ardından o uygulamalar ana ekranda gri renkli simgelere dönüşüyor. Bu sayede istediğiniz zaman yeniden indirmeyi ve geri dönmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca, telefonunuzun belirli uygulamaları otomatik olarak silmesini istemiyorsanız (çok kullanmasanız bile), boşaltma işlevini belirli uygulamalar için ayarlayabilirsiniz.

iPhone

iPhone uygulamalarını otomatik olarak nasıl kaldırıyorsunuz?

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, iOS sürümünün güncelliğinin kontrol edilmesinden geçiyor. Bu özellik yalnızca iOS 11 ve daha güncel sürümlerinde çalışıyor. İşletim sistemini kontrol ettikten sonra Ayarlar> Genel> iPhone depolama birimi konumuna gidilmesi ve buradan  “Kullanılmayan Uygulamaları Sil” yanındaki “Etkinleştir” seçeneğine basılması yeterli oluyor. İşte bu kadar kolay. Ayrıca bu ekranda, özelliği etkinleştirdiğinizde depolama alanında ne kadar yer açılacağını da görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

IPhone ile çekildi — Doğa şakaya gelmez — Apple