reklamı kapat

POPÜLER

iphone hızlandırma

Ufak püf noktaları ile iPhone performansını artırma [Nasıl Yapılır?]

Apple uzun yıllardır en çok tercih edilen telefonları piyasaya sürüyor. Zamanla her telefonda olduğu gibi iPhone da yavaşlıyor, peki nasıl hızlandırabiliriz?

Apple geçen yıl resmi bir açıklama ile eski iPhone modellerini güncellemeler ile yavaşlattığını kabul ederek, komplo teorilerini doğruladı. Bu kararın ardından iOS 11.3 güncellemesi ile kullanıcının tercihine bıraktığı batarya sorununa dair önemli bir gelişme henüz yaşanmasa da, birkaç püf noktasıyla güncellemelerden bağımsız olarak telefonunuzun yavaşlamasını minimum seviyeye indirebiliyorsunuz. Eski iPhone modellerinin yavaşlatılmasının nedeni Apple’a göre, pillerin gücüyle alakalı. Apple, yanlışlıkla kapanma gibi sorunları önlemek için eski iPhone modellerini “bilinçli olarak yavaşlattığını” kabul ediyor. Apple eski modellerde ani kapanmaların engellenmesi için böyle bir hamle yaptığını söylüyor. Bu durum şu an kullanıcı insiyatifinde bulunuyor. Yani ya gücü ya da stabil yapıyı siz seçebiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yavaşlayan iPhone’un bataryasına değiştirmek, onu hızlandırır mı?

iPhone’nunuz ne kadar eski olduğuna bağlı olarak evet, orijinal batarya ile değiştirirseniz telefonunuzun performansında artış olacaktır. Ancak öncelikle telefonunuzun hızını ölçmelisiniz, bunun için Geekbench 4 uygulamasını indirin. Geekbench 4 , mevcut CPU performansını ölçer. Telefonunuzun çekirdek hızı ve performans değerlerini size gösterir.

Ölçülen değerler eğer: iPhone 6 ve 6 Plus için 1620, 6s, 6s Plus ve SE için 2500 ve iPhone 7 için 3500 puanlarının altındaysa piliniz muhtemelen bitik durumda diyebiliriz. Bir iPhone 6 veya 7’ye sahipseniz Apple eski modellerin pil değişimlerinde indirim fırsatı sunuyor. Daha eski bir modele sahipseniz bu fırsattan maalesef ki yararlanamazsınız. Bunlara ek olarak iPhone’unuz biraz daha hızlı hale getirecek başka yollar da mevcut. İşte bunlardan bazıları;

1) En bilinen ve etkili yöntem: Belleğinizi temizleyin

Telefonları çok uzun süre kullanmak ve aynı anda birçok uygulamayı çalıştırmak telefonu yavaşlatan etkenlerdir. Telefonunuzun belleğini düzenli olarak temizlemek onu hızlandırma noktasında değil belki ama performansını artırma açısından olumlu katkı sağlayacak. Telefonunuzu yeniden başlatarak bu işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

2) iCloud kullanarak telefonunuza alan açabilirsiniz

Telefon hafızasının düşük olması, telefonunuzun depolama alanının az olması gibi nedenler yavaşlamaya neden olur. Ancak belgelerinizi, fotoğraf veya müziklerinizi iCloud’da saklamak telefonunuzun depolama alanındaki yerin açılmasını sağlar. Ücretsiz iCloud hesabınızda ne kadar alan kaldığını görmek için ayarlardan iCloud kısmına tıklayın, eğer depolama alanınız kalmadıysa satın alabilirsiniz. iCloud hesabınızda daha fazla yer açmak için para harcamak istemiyorsanız, cihazınızı PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza bağlayabilir, verilerinizi dizüstü bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak karşımıza iCloud’a kıyasla daha fazla depolama alanı sunan Google çıkıyor.

3) Kullanılmayan uygulamaları silin

Birçok uygulamayı denemek için yüklüyoruz ancak sonrasında kullanmasak bile silmeden telefonumuzda tutuyoruz. Bu uygulamalar hem telefon belleğini meşgul ediyor hem de hafızadan yiyor.
Uygulamalarınızı gözden geçirin ve kullanmadıklarınızı silin. Bu gereksiz uygulamaları silmek, yavaşlama probleminizi çözecektir.

4) Kullanılmayan ve açık uygulamaları kapatın

Gün içinde telefonlar sürekli elimizde. Bir uygulamadan diğerine geçerken onları kapatmayı unutabiliyoruz ve arkada çalışmaya devam eden uygulamalar telefonu oldukça yavaş bir hale getiriyor. Bu nedenle aklınıza geldikçe telefonun arkasında çalışan ve kullanmadığınız uygulamaları kapatın.

5) Güncellemelerin otomatik yapılması ve uygulamaların arkada aktif çalışması

Uygulamaların otomatik olarak güncellenmesi ve bildirim göndermesi hem telefonunuzu ağırlaştırır hem de bataryanızın daha çabuk bitmesine neden olur. Böylece arka plan uygulamalarını çalıştırma seçeneği aktifse onu kapatabilirsiniz, bu sayede arka planda sürekli çalışan bir uygulama olmayacaktır. Bu özellik önceden haber verilmeksizin arka planda olur ve telefonunuzun yavaşlamasına neden olur. Bilgilerin telefon belleğinde kalmasına neden olur. Bu özellikleri devre dışı bırakmak için, Ayarlar> Genel> açmak ya da kapatmak için Arka Plan Uygulama Yenile.

Bundan sonra ayarlara dönüp iTunes ve App Store’a giderek, Otomatik İndirmeler> Uygulamalar ve Güncellemeler üzerine tıklayarak kapatabilirsiniz.

6) Son çare: iPhone’unuzu sıfırlayın

Yukarıda saydıklarımızın ardından hala iPhone ile yavaşlama sorununu yaşıyorsanız, artık son çare telefonunuzu sıfırlamanız gerekiyor. Fabrika ayarlarına geri dönmek ve telefonunuzu sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmek için: Ayarlar> Genel> Sıfırlama kısmından tüm içeriği ve ayarları sil seçeneğine dokunun, cihazınızı sıfırlamadan önce dosyalarınızı yedeklemek için, Yedekle ve Sil seçeneğini seçin.

Bu taktiklerden sonra sahibi olduğunuz iPhone modeli hala yavaşsa ve sorun çıkartıyorsa teknik servise götürmeniz gerekiyor olabilir.

İlginizi çekebilir

iPhone ile çekildi — Doğa şakaya gelmez — Apple