reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

İzleyiciler ikiye bölündü; Volkswagen reklam filmine İngiltere’den ilginç yasak [Video]

İngiltere Reklam Standartları Kurumu tarafından yasaklanan Volkswagen e-Golf reklam filmi, izleyenleri ve otoriteleri ikiye bölmüş durumda.

Otomobillerin teknik özellikleri kadar beraberinde getirdikleri reklam kampanyaları da kullanıcıların dikkatini çekmede ciddi rol oynayabiliyor. Geçtiğimiz yıllardaki BMW, Audi ve Mercedes arasında geçen eğlenceli atışmalar, markayla anılır hale gelen sloganlar bunun en güzel örnekleri arasında. Elektriğe geçiş sürecinde bizce önemi bir kat daha artan bu projelerden bir tanesi daha Volkswagen İngiltere ekibi tarafından e-Golf için hayata geçirildi. İnsanların adaptasyon süreçlerini tamamladıklarında her şartın üstesinden gelebileceği vurgusunun merkeze alınarak çekildiği bu reklam filmi, içerisinde barındırdığı bir öge sebebiyle İngiltere’de yasaklılar listesine alınmış durumda.

Volkswagen cephesine cinsiyetçi yaklaşım eleştirisi

Brexit sürecinde olan ülkenin son dönemlerdeki politik anlayışının bir yansıması olarak değerlendirilen bu kararın merkezinde ise “cinsiyetçi yaklaşım” eleştirisi yatıyor. Filme baktığımızda giriş sahnesinde bizleri doğanın limitlerinde kamp yapan bir çift karşılıyor. Hemen ardından bir uzay gemisinin gündelik operasyonundan kesit ve uzun atlama yapan engelli bir sporcu göze çarpıyor. Reklamın son kısmında ise bebeğiyle bankta oturan bir annenin tasvir edildiğini görüyoruz. Alınan yasak kararının çıkış noktası için de burası gösterilebilir.

İngiltere Reklam Standartları Kurumu‘na göre tüm ekstrem maceralara atılan ve işler başaran kişilerin erkekler üzerinden aktarılması kadının ise pasif olarak gösterilmesi çok klişe bir cinsiyetçi yaklaşımın temeline dayanıyor. Volkswagen cephesi ise kendisini; “ Kurulun öne sürdüğü gerekçeden yola çıkarak bu reklam filmini çekmemizin imkansız olduğunu belirtmek istiyoruz. Kadınlara bahşedilmiş olan annelik duygusunun aile içerisindeki rolde de ön planda olduğu da kabul görmüş bir durum olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla cinsiyetçi yaklaşım iddiası bizim açımızdan söz konusu bile olamaz.” ifadeleriyle kendisini savundu. Tüm bu sürecin sonucunda ise önümüzde, sakıncalı olarak damgalanmış, bu haliyle yayınlanması mümkün olmayan bir reklam filmi ve izleyicileri ikiye bölen bir tartışma var. Siz de konuyla ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebiliriz.