reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar F-Type

Jaguar F-Type ile ralli deneyimini üstü açık dünyada hissetme vakti! [Video]

Önümüzdeki aylarda gösterimi gerçekleştirilecek olan Jaguar F-Type merkezli ralli otomobilleri, 70 yıl öncesinde bir mesaj gönderiyor.

Formula 1 ile birlikte dünyanın en heyecanlı motor sporları organizasyonlarından birisi olan ralliler, sadece otomobillerin ötesinde teknik ekiplerin ve fabrikaların amansız mücadelesini gösteriyor bizlere. Her ne kadar Grup B ile akıllarda yer edinen “old skool” mücadelelerin ruhunu arasak da, günümüz teknolojilerinin otomobilleri getirdiği nokta da göz ardı edilemeyecek seviyelerde. Ralli geleneklerinde daha önce görmediğimiz bir girişimle karşımıza çıkan Jaguar, özel olarak ürettiği iki adet F-Type ile, bu deneyimi Convertible gövdeyle bir araya getiriyor. 50’li yıllarda XK ile bu deneyimi yaşayan Jag, bu otomobiller üzerinden selamını da o dönemlere gönderiyor aslında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik değişimler

Otomobilleri birer ralli canavarına dönüştürme aşamalarına kaputun altından başlayan Jaguar ekibi, 2.0 litrelik dört silindirli motorun limitlerini 300 beygire yükselmiş durumda. Artan performansa paralel olarak fren sisteminin tamamı ve süspansiyonlar da yarış koşulları düşünülerek elden geçiriliyor. Bundan sonrasında F-Type’lara yapılan tüm değişimler bizleri eski tip ralli otomobillerini götürüyor aslında. Kaput üzerine entegre edilen ışıklandırma grubu, jant seti, roll-cage, yangın söndürücü ve hidrolik el freni bu noktada bizim dikkatimizi çekenler arasında. Otomobillerin ilk gösterimi önümüzdeki aylarda düzenlenecek organizasyonlarda sergilenecek.