reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar Vector Racing

Jaguar Vector Racing’den elektriğin gücüyle tarihi su üstü hız rekoru [Video]

İnsanoğlu havada ve karada olduğu kadar su üzerinde de hız sınırlarını zorlamayı seviyor. Jaguar Vector Racing ise bunun en taze örneğini karşımıza çıkartıyor.

Jaguar Vector Racing, hazırladığı V20E isimli sürat teknesiyle elektrikli kategoride su üstü hız rekorunu kırmayı başardı. İngiltere’de yer alan bir göl üzerinde gerçekleştirilen denemede ortalama 142.6 km/s hıza çıkan elektrikli V20E, 2008’de yazılan ortalama 123.6 km/s rekoru hatırı sayılır şekilde geride bırakmış durumda. Rekor denemesi sırasında Jaguar Vector kurucu ortaklarından Peter Dredge tarafından kontrol edilen tekne, inanılmaz bir performans ortaya koymuş görünüyor. Williams Advanced Engineering ortaklığında geliştirilen V20E, 12 aylık zorlu bir çalışmanın ürünü. Direkt olarak elektrikli yarış serisi Formula E‘nin altyapısı üzerine kurulan tekne, bünyesinde 320 kg ağırlığında pil paketi taşıyor. Bu pil paketi ve iki adet Yasa elektrik motoruyla 220 kW güç üreten sürat teknesi, teknik olarak çok fazla detaylandırılmıyor. Ancak elektrik güç, motor ve kontrol sistemlerinin direkt olarak Williams tarafında sağlandığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Jaguar Vector Racing
Jaguar Vector Racing
Jaguar Vector Racing
Jaguar Vector Racing
Jaguar Vector Racing

Jaguar Vector Racing gerçekten sınırları zorluyor

Bu kadar yüksek hızda havalanmadan gitmesi gerçekten hayranlık uyandıran V20E üzerinde çalışmalar devam ediyor. Daha da hızlı hale getirilmesi hedeflenen tekne, elektriğin gücünü su üzerinde de karşımıza getiriyor. Gelecek tüm ulaşım araçları ve bağlantılı ortaya çıkan yarış serileri açısından elektriğin üzerine kuruluyor.