reklamı kapat

POPÜLER

Joker

Joker filmi için konusuyla şaşırtan alternatif final iddiası

Joker filmi halihazırdaki senaryosuyla izleyicilerin beğenisini kazanmış durumda. Ancak kulisler alternatif sonu konuşuyor.

Joker filminin yankıları hala devam ediyor. Oscar iddiasını koruyan yapım, övgüleri topladığı hikayesiyle bir kez daha odak noktası oluyor. Ancak bu kez spot ışıkları film üzerine çeken şey ne yönetmen Todd Phillips’ın açıklamaları ne de Joaquin Phoenix’in sözleri. Fatman on Batman poscast’inin sunucusu Amerikalı film yapımcısı ve komedyen Kevin Smith, inanılmaz bir bilgiyi ortaya atan isim oluyor. Elbette resmi bir açıklama olmadığı için bu bilgi şimdilik Smith’in “sektördeki yetkili kişilerden duyduğu ve gerçek olmasını umduğu” bir durumu oluşturuyor. Ancak bunu duyduğunuzda siz de gerçek olmasını isteyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Joker filmi alternatif bir sona mı sahip?

Poscast’te Smith, film için düşünülen ancak çekilmeyen alternatif sonu anlatıyor. Bildiğiniz gibi filmin orijinal finalinde Arthur Fleck akıl hastanesine kapatılmış ve bir psikiyatrist ile görüşme esnasında ekrana geliyordu. Daha sonra odadan çıkan Fleck arkasında kanlı ayak izleri bırakarak psikiyatristi öldürdüğü mesajını veriyordu.

Smith’in anlattığı finalde ise yine kendimizi akıl hastanesinde buluyoruz. Psikiyatristle konuşan Joker birden kahkahalara boğuluyor. Doktor neden güldüğünü sorduğuda ise “Aklıma komik bir şey geldi” diyor. Burada film bir flashback sahnesine giriyor. Fleck, elinde bir silahla Thomas, Martha ve Bruce Wayne ile sinema çıkışındaki ara sokakta karşı karşıya geliyor. Ölü annesi ve babasının başında ağlayan Bruce’a sırtını dönerek sokağı terk etmeye hazırlanan Fleck, tam mekanı terk ederken Bruce’a dönüp bakıyor. Omuzlarını silkiyor ve daha sonra genç Bruce’u da orada öldürüyor. Bu sahneden sonra film doğrudan jeneriğe geçiş yapıyor.

Bu finalin çekilmesi durumunda elbette geleneksel çizgi roman okuyucuları memnun olmayabilir; fakat Batman hikayesindeki böyle bir alternatif dönüş hem şok edici hem de farklı bir hikaye ortaya koymak adına oldukça etkileyici olabilir diye düşünüyoruz. Özellikle Phillips’in hep projeyi “tek filmlik” düşündüğü akla gelince, çekilmese dahi böyle bir sonun en azından masada tartışıldığına emin gibiyiz. Elbette bu final tüm devam filmlerinin kapısını da sonsuza kadar kapatırdı. Ne dersiniz? Orijinal final yerine böyle bir final çekilseydi, hoşunuza gider miydi?

İlginizi çekebilir

Christopher Nolan filmi Tenet için zihin kurcalayan ilk fragman