reklamı kapat

POPÜLER

Kablosuz kulaklık Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro aktif gürültü engelleme Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro Huawei FreeBuds Pro

Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro

Kablosuz kulaklık Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro aktif gürültü engelleme

Freebuds 3 siyah ve beyaz renk seçeneklerine sahip

AirPods Pro
Kablosuz kulaklık rekabeti: Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro

Her iki model de kablosuz olarak şarj olabiliyor.

Kablosuz kulaklık rekabeti: Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro

Kablosuz kulaklık modellerine olan ilgi giderek artarken, söz konusu aktif gürültü engelleme olunca iki seçenek öne çıkıyor: Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro.

Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro kablosuz kulaklık pazarında son dönemlerde en çok öne çıkan iki isim. Bunun pek çok sebebi bulunuyor. Birçok akıllı telefon üreticisinin 3,5 mm’lik kulaklık girişine alt segment modellerde bile veda ettiği şu günlerde kablosuz kulaklık seçimi son kullanıcı için önemli bir detaya dönüşmüş durumda. Pazarda pek çok alternatif dolaşıyor şüphesiz. Ancak bu alanda en ayırt edici özelliklerden biri aktif gürültü engelleme. Bu da bizi öne çıkan iki modele götürüyor. Huawei FreeBuds 3 ve Apple AirPods Pro, bu özellik için ortak noktada buluşsa da ayrıldığı noktalar da bulunuyor. Farklı ekosistemlere hitap eden bu kulaklıkların öne çıkan yanları neler peki?

Kablosuz kulaklık Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro aktif gürültü engelleme

Freebuds 3 siyah ve beyaz renk seçeneklerine sahip

Ekosistem ve tasarım farkı

Cebinizde rahatlıkla taşıyabileceğiniz mini bir şarj kutusuyla gelen her iki model de önemli bir tasarım ayrımı taşıyor. Huawei FreeBuds 3, dünyanın ilk açık tasarıma sahip aktif gürültü engelleme özellikli kulaklığı olarak öne çıkıyor. Açık tasarım, özellikle silikon uçlarla kulağını tıkamaktan hoşlanmayan kullanıcılara hitap ediyor. Silikon uç olmadan da aktif gürültü engelleme yapabilen model, böylelikle rahatlığından ödün vermek istemeyenler için daha çekici bir alternatife dönüşüyor. FreeBuds 3 siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeceğine sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AirPods Pro

AirPods Pro ise klasik AirPods tasarımında sapları biraz daha ufaltırken, aktif gürültü engelleme özelliğini destekleyebilmek adına silikon uçlarla geliyor. Kulakiçi kulaklık tarzına daha yakın olan bu tasarım, silikon uçları kendine dert etmeyen kullanıcılar için tercih edilebilir. Basit bir şekilde çıkarılıp takılabilen bu uçların kulaklığın da kulağınıza daha sıkı oturmasını sağlıyor.

Kullanım ekosistemine baktığımızda esasen iki model de Bluetooth bağlantısıyla cihazlara bağlandığı için teknik olarak her cihazla kullanılabilir. FreeBuds 3’ü iOS sisteminde kullanırsanız tüm özelliklerden yararlanmak mümkün olmuyor. Ancak Android ekosistemindeki en iyi seçeneklerden biri olarak FreeBuds 3 öne çıkıyor. Aynı şey AirPods Pro için de geçerli. Android cihazlarda kulaklığın tüm özelliklerinden yararlanamıyorsunuz. Bu sebeple kulaklıkların kendi ekosisteminde kullanılması tam performans almak isteyenler için daha uygun bir seçenek.

Huawei FreeBuds 3 ile aktif gürültü engelleme kontrolü

AirPods’a aktif gürültü engelleme ekleyen modelde dış kısım mikrofonu dışarıdaki sesleri algılıyor. Dinlediğiniz müzik kulağınıza iletilirken eşit derecede anti-gürültü üretilerek dışarıdaki sesler engelleniyor. Saniyede 200 kez ayarlanan bu özellik, böylece farklı ortamlar arası geçişte sabit bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Şeffaf Mod’a da sahip olan kulaklıkta aktif gürültü engellemeyi durdurmak için kulaklığın alt ucundaki kuvvet sensörüne bastırmanız yeterli oluyor. Böylece insanlarla konuşurken kulaklığı çıkarmanıza gerek kalmıyor.

Huawei FreeBuds 3 bu alanda hem çağrı gürültüsünü azaltma hem de gerçek zamanlı aktif gürültü azaltma özelliğini destekleyen dünyanın ilk Open-fit TWS kulakiçi kulaklığı olarak öne çıkıyor. Rakibi gibi gerçek zamanlı olarak çevre gürültüsünü azaltan kulaklık arka plandaki gürültüyü yakalayarak engelleyebiliyor. Aktif gürültü engelleme özelliğini açıp kapamak ise kulaklığa iki kere dokunarak basit bir şekilde gerçekleştiriliyor. FreeBuds 3’ü bu alanda öne çıkaran en önemli yeteneklerden biri ise bu sistemin şiddetinin uygulama vasıtasıyla ayarlanabilmesi. AI Life uygulaması aracılığıyla ortama ve kişiye göre gürültünün ne kadarının engelleneceği elle ayarlanabiliyor. Bu da kişiye göre özelleştirilmiş bir aktif gürültü engelleme deneyimi sağlıyor.

Kablosuz kulaklık rekabeti: Huawei FreeBuds 3 ve AirPods Pro

Her iki model de kablosuz olarak şarj olabiliyor.

Performans ve kullanım süresi

FreeBuds 3, Bluetooth 5.1 standartlarını kullanırken AirPods Pro Bluetooth 5.0 ile bağlantı sağlıyor. FreeBuds 3, Huawei’nin Kirin A1 işlemcisinden güç alıyor. AirPods Pro’da H1 çip bulunuyor. Her iki cihaz da performansını bu işlemcilere borçlu. Müzik deneyimi konusunda iki cihazın da hayli iddialı olduğunu söylemek mümkün. FreeBuds 3 bu alanda yüksek hassasiyetli 14 mm dinamik sürücülerle donatılmış. Kulaklıkta yer alan bas tüpü sayesinde müzik deneyimi de artırılıyor. AirPods Pro adaptif EQ ile tutarlı ve zengin bir dinleme deneyimi için müziği kulağın şekline uygun bir şekilde otomatik ayarlıyor. Yüksek ses kalitesi vadeden kulaklık da güçlü baslar konusunda iddiasını koruyor.

FreeBuds 3 bunlara ek olarak dahili kemik sensörüne de sahip. Bu telefon görüşmelerinde öne çıkan bir yetenek oluyor. Sensör kemik titreşimlerini daha iyi algılayarak telefon görüşmelerinin kalitesini artırıyor. Ayrıca rüzgar sesini önlemek için FreeBuds 3’ün Aerodinamik Mikrofon Kanalı Tasarımı öne çıkıyor.

Gelelim pil süresine. Her iki modelin şarj kılıfı kablosuz şarjı destekliyor. Huawei FreeBuds 3 kulaklıkları tek şarjla 4 saat oynatma sunuyor. Şarj kılıfıyla beraber oynatma deneyimi 20 saati buluyor. AirPods Pro’da tek şarjla 4,5 saatlik deneyim yaşamak mümkün oluyor. Şarj kutusuyla beraber bu süre 24 saat olarak kaydedilmiş. Her iki model de kendi ekosistemlerinde otomatik bağlantı özelliğine sahip. FreeBuds 3’ün otomatik eşleme özelliği için EMUI 10 ve üzeri cihazlar gerekiyor. AirPods Pro iPhone’larla otomatik olarak eşleşebiliyor.

Gün sonunda oldukça iddialı bu iki model, kendi ekosistemleri için dikkat çekici bir performans sunmayı başarıyor. Huawei FreeBuds 3, Türkiye’de 1.099 TL fiyatla kullanıcılarla buluşuyor. AirPods Pro içinse 1.899 TL‘yi gözden çıkarmak gerekiyor.