reklamı kapat

POPÜLER

Katlanabilir akıllı telefon

Katlanabilir akıllı telefon modelleri işte böyle bir deneyim sunacak [Video]

Akıllı telefon sektörünün bir sonraki büyük değişimini oluşturan katlanabilir akıllı telefon modelleri, büyük hızla geliyor. Kısa süre önce yayımlanan bir video ise bu geleceğe çok erken bir bakış atmamıza imkan tanıyor.

Digitimes‘ın geçtiğimiz gün paylaştığı bilgilere göre ilk katlanabilir akıllı telefon modelleri 2018 sonunda satışa çıkıyor. Bu konuda Huawei, Oppo, Samsung, Lenovo, ZTE ve LG gibi isimlerin büyük çalışmalar yürüttüğünü belirten kaynaklar, gelecek için umutlu görünüyor. Bu telefonların en önemli donanımını ekranlar oluştururken, bu konuda da çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İşte bu noktada “Taiwan Industrial Technology Research Institute (ITRI)” tarafından yayımlanan video, katlanabilir ekranlı telefonların kullanım yapısına ilk bakışı attırıyor. Henüz prototip aşamasındaki katlanabilir bir AMOLED ekran üzerine kurulan video, yaklaşan telefon deneyimini gözler önüne seriyor. Bu ekranın ticari sürümüne hızla yakalaştıklarını belirten ITRI, burada yüksek sağlamlık seviyesine de ulaşmış görünüyor. Tam 200 bin katlanmaya kadar dayanabildiği (Ortalama tahminlere göre dört yıldan biraz az) belirten ekran, bu açıdan oldukça iyi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Katlanabilir akıllı telefon modellerinin zorlukları aşılıyor

Qualcomm’un görüntü teknolojisi ürün yöneticisi Salman Saeed’in olumsuz açıklamasına rağmen sektör katlanabilir cihazlar için çok iyi bir ilerleme kat etmiş durumda. Hatırlatmak adına Saeed, ekran mimarisindeki transistörlerin en zayıf bağlantı olduğunu söyleyerek, piksellere güç sağlamaktan sorumlu bileşenlerin gündelik kullanıma dayanacak kadar esnek olmadığını vurguluyor. Ancak göründüğü üzere yapılan yeni prototipler hem sağlam hem de ticari olarak kullanılabilir seviyede bulunuyor.

Video