reklamı kapat

POPÜLER

Klasik sanatın ciddi portreleri FaceApp uygulamasıyla “güldürüldü”

Klasik sanat galerilerinde yer alan sayısız portre arasında gülümseyenleri bulmak bir parça zor. Ancak teknoloji sayesinde imkansız değil.

Saniyeler içinde çektiğimiz selfie’lere kıyasla geçmişte portreleri oluşturmak aylar hatta yıllar alabiliyordu. Tasarımcı Olly Gibbs ise onca emeğin sonunda ortaya çıkan eşsiz tablolarda eksik bir şey olduğunu düşündü: Tebessüm. Neyse ki Gibbs için bu sorunu çözmek akıllı telefonunu cebinden çıkarmak kadar kolaydı. Amsterdam’daki Rijksmuseum’u ziyaret eden Gibbs, son zamanlarda pek bir popüler olan FaceApp uygulamasıyla portrelere ihtiyacı olan gülümsemeyi bahşetti.


FaceApp fotoğraftaki yüzü algılayıp üstünde çeşitli değişiklikler yapmanızı sağlayan bir uygulama olarak öne çıkıyor. Asık suratlı bir fotoğrafa gülümseme ekleyebileceğiniz gibi, fotoğraftaki kişiyi yaşlandırabilir, gençleştirebilir ya da karşı cinsiyette nasıl görüneceğini deneyebilirsiniz. Uygulamanın gelişmiş algoritmasının başarılı sonuçlar çıkardığı ise ortada. Son dönemde oldukça popüler olan uygulamanın kendine sanat alanında yer bulması ise oldukça ilginç. Gibbs’in hızla viral olan bu çalışmasının ardından kullanıcıların diğer ünlü eserlere de uygulama ile tebessüm eklemeye başlaması eserlerin orijinal ruhunu biraz bozmuyor değil. Bu trendin en çok yarayacağı platform ise tabii ki FaceApp. iOS ve Android‘i destekleyen uygulamayı indirerek siz de deneyebilirsiniz.