reklamı kapat

POPÜLER

Faceapp

FaceApp ile Türkiye’de ilk suç işlendi

Yaşlandırma uygulaması ile dünyada bir anda popüler hale gelen Rus yapımı FaceApp, Türkiye’de yaşanan bir suç olayına konu oldu.

İnternet aleminin yeni eğlencesi haline gelen FaceApp, bu kadar popüler olmasının ardından birçok tartışmaya da sahne olmuştu. Rus yapımı olan ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bu fotoğraf uygulaması, özellikle ABD tarafında oldukça güvenilmez olarak lanse ediliyor. Kullanıcıların bilgilerini veri tabanında sakladığı söylenen bu uygulama hala gündemde ve bir süre daha gündemi meşgul edecek gibi duruyor. Yapay zeka algoritmasına dayanan bu uygulama gerçekleştirdiği her şeyi bu algoritma üzerinde yapıyor. ABD’li yetkililerin söylediğine göre merkezi Rusya olan uygulamanın sunucuları ABD’de yer alıyor. Amazon’un sunucularını kullanan uygulamanın güvenlik konusundaki açıklarına dair iddialar hala araştırılırken, Türkiye’den FaceApp uygulaması ile işlenen dolandırıcılık suçu herkesi şaşkına uğrattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir sürü kişiyi FaceApp ile dolandırdı

FaceApp uygulaması ile hazırladığı fotoğrafları kullanıcıların güvenini kazanmak için Facebook ve Instagram üzerinden paylaşan bir kişi, amacına ulaşarak insanları dolandırdı. İnternet üzerinden yayınladığı ilanlarda inşaat malzemeleri ve konteynerler ile asker ve polisler için bot ve silah kılıfı gibi ürünler sattığını söyleylen kişinin, farklı illerde görevli birçok asker ve emniyet personelini dolandırdığı ortaya çıktı. 57 ayrı suçtan aranan kişi, hazırladığı sahte profillerle sahte satılık ilanları verdi. Polisin farklı suçlardan aradığı kişi bir eğlence mekanında yakalandı.

Bu dolandırıcılık hamlesi yalnızca bu uygulamaya özgü değil. Deepfake videoları kullanılarak işlenen suçlardan, Bitcoin hırsızlığına kadar birçok dolandırıcılık yöntemi internet aleminde bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken şeyler ise bireylerin her profile güvenmemesiyle ve güvenilir olmayan siteler ile profillerden alışveriş yapmaması.

İlginizi çekebilir

Çok nadir fotoğraflanan muhteşem battaniye ahtapotu