reklamı kapat

POPÜLER

2021 Dacia Sandero Stepway

Kokpit de göründü; 2021 Dacia Sandero ailesinin teknik özellikleri açıklandı

Stepway ve Hatcback versiyonlarının detaylarıyla tekrar karşımıza çıkan 2021 Dacia Sandero ailesi, pazar payını artırma yolunda ilerliyor.

Geride bırakmaya hazırlandığımız eylül ayının ilk haftası içerisinde paylaşılan detaylarıyla nabız vermeye başlayan 2021 Dacia Sandero ailesi için bilinmezlik süreci adım adım sona eriyor. Aradan geçen yaklaşık üç haftanın ardından kokpit de dahil olmak üzere yeni nesildeki rakamsal veriler de artık resmi kaynaklı olarak masada. Özelliklerin yanında bolca yeni görselin de paylaşıldığı modellerde, işlevsel tasarım yeniliklerinin olması da kullanıcıları memnun edecek gibi görünüyor. Versiyonlara göre değişmekle birlikte, kullanıcıların telefonlarını bir multimedya ekran gibi kullanmasını sağlayan ön konsoldaki şema, bunlar arasında üste yazabileceğimiz parçalar arasında.

Öne çıkan yenilikleriyle 2021 Dacia Sandero ailesi

Sandero ve Sandero Stepway ailesi yeni nesilleriyle birlikte yepyeni bir altyapı mimarisine geçiyor. Üçüncü jenerasyonu oluşturan CMF isimli bu altyapıyla birlikte yeni motor ve şanzımanlarda listelerdeki yerini alacak. Dacia cephesi araçların teknolojik kısımlarını da önemli oranda ileriye taşımış durumda. Bunlardan önce ilk olarak araçların ebatsal verilerindeki değişimlere yakından bakmakta fayda var. Yapılan açıklamalar doğrultusunda Sandero hatchback’in bir öncekine göre 10 milimetre daha alçak ve sportif bir model olarak konumlandırıldığını görüyoruz. Stepway versiyonunda ise yerden yükseklik değeri 41 milimetre artırılarak toplam bazda 174 milimetreye çıkarılmış durumda. Bu da arazi sürüşlerindeki limitleri nispeten biraz daha artırmanın anahtarı. Ebatsal verilerin artışı kokpite de paralel eğride yansımış. Arka diz mesafesi bir öncekine göre 42 milimetre artırılan model bagaj hacmiminin 328 litre olduğunu görüyoruz.


Kokpit kısmına geçtiğimizde bizleri belli başlı parçalarıyla yenilenmiş bir yapı karşılıyor. Konsolun merkezinde donanım seviyesine göre 8 inç ebatına kadar yükselebilen bir multimedya ekran konumlandırılıyor. Akıllı telefon entegrasyonu sunan bu ekranda modern bir yazılım desteği göreceğiz. Sandero ailesinin malzeme kalitesinin de hissedilir oranda artırıldığının özellikle altının çizildiğini belirtmeden geçmeyelim. Kokpitin donanım kısmında ise tamamen yeni bir otomatik klima sistemi, elektronik park freni, ısıtmalı koltuklar, geri görüş kamerası, hız sabitleyici ve otomatik uzun far gibi işlevsel parçalar kullanıcıları bekliyor olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ailenin son olarak motor seçeneklerine baktığımızda dizel motor seçeneğine bir veda adımı karşımıza çıkıyor. Bunun yerini iki adet benzinli ve LPG’li olmak üzere üç farklı seçenek dolduracak. Giriş seviyesinde yer alan ve 5 kademeli manuel şanzımanla kombin edilen 1.0 litrelik üç silindirli motor 65 beygirlik güç üretiyor. Bir üst pakette ise turbo desteğiyle birlikte güç değerinin 90 beygire yükseldiğini ve 6 ileri manuel şanzımanın veya CVT kullanıldığını görüyoruz. En üst pakette ise Duster’dan bildiğimiz Eco-G rozetli LPG’li versiyon 100 beygirle geliyor. Pek çok elektronik ve pasif güvenlik asistanına da ev sahipliği yapacak yeni Sandero ailesinin satış ve fiyatlandırma sürecini de önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

2020 Renalt Captur tanıtıldı! İşte bilmeniz gerekenler