reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini Space Key NFT

Lamborghini, NFT furyasına adım atan en son büyük firma oldu

Dünyanın en özel otomobil modellerinden bazılarına imzasını atan Lamborghini, kısa süre önce NFT furyasına adım attı.

Dev otomobil üreticisi Lamborghini, birçok rakibinden farklı olarak “fiziksel” tarafı da olan bir NFT projesi karşımıza çıkardı. Firma 2019 yılında bir ortak araştırma programı kapsamında ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na gelişmiş karbon fiber parçalar göndermişti. Burada amaç bu parçalar üzerinde çeşitli testler yapmaktı ve gönderilen parçalar ISS’te kalmadı, Dünya’ya geriye geldi. Firma işte bu parçalardan sadece beş adet üretilen sayfada gördüğünüz objeleri hazırladı.

Lamborghini Space Key olarak geçen bu objelerin merkezinde uzaya çıkan parçalar yer alıyor ve parçaların üstünde de özel NFT’lere (İsimsiz bir sanatçının çalışmaları) erişim imkânı tanıyan QR kodlar bulunuyor. Diğer NFT projelerinden farklı olarak kişilere fiziksel olarak sahip olabilecekleri bir parça sunan firma, süreçte NFT PRO ile çalıştıklarını aktarıyor.

Bu 5 adet üretilen parçanın ve ona bağlı NFT’lerin fiyatı hakkında bir bilgi yok ancak açık olarak özel çantada gelen “Space Key NFT” sadece çok zengin koleksiyonculara ulaşacaktır. Bu NFT projesi hakkında Lamborghini tarafından yakında daha fazla bilginin verileceği aktarılıyor.

Halen bilmeyenler için NFT ya da açılımıyla “non-fungible tokens / eşsiz token”, Binance Academy tarafından tam olarak şu şekilde tanımlanıyor: “Eşsiz token (NFT) blockchain üzerinde benzersiz bir varlığı temsil eden kriptografik bir token türüdür.

NFT’ler dijital varlıklar ya da gerçek dünya varlıklarının tokenlaştırılmış versiyonları olabilir. NFT’ler birbirlerinin yerine geçemediği için dijital dünya dahilinde orijinallik ve mülkiyet ispatı olarak kullanılabilir.” NFT ile kişiler şarkıların, fotoğrafların, tasarım çalışmalarının ve hatta GIF gibi animasyonların dahi dijital sahipliğini alabiliyor ya da satabiliyor.

Bu sistemde sanatçılar eserlerinin bir sonraki satışları üzerinden de gelir elde edebiliyor ve bu gerçekten çok güzel görünüyor. Yani eser sahibi eserinin satıyor ancak sahipliğini koruyor. NFT hakkında daha da fazla bilgi almak için buradaki haberimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı