reklamı kapat

POPÜLER

Ailenin en güncel üyesi; Yeni Porsche Taycan Sport Turismo

Porsche tamamen elektrikli spor otomobil Taycan model yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Karşınızda Yeni Taycan Sport Turismo.

Porsche’nin tamamen elektrikli model ailesi Taycan, Sport Sedan ve Cross Turismo’dan sonra şimdi de Sport Turismo ile üçüncü bir gövde seçeneğine kavuşuyor. Bu yeni model Taycan Cross Turismo’nun günlük kullanım kolaylığını Taycan Sport Sedan’ın dinamik yol performansıyla bir araya getiriyor. Taycan Sport Turismo ailesinin ilk üyesi olan GTS, 2022 Şubat ayının sonunda pazara sunulacak, mart ayında ise onu yeni versiyonları takip edecek.

Beş farklı versiyonun yer alacağı model ailesinin ilk üyesi arkadan itişli Porsche Taycan Sport Turismo.  240 kW (326 PS) güç üreten elektrikli motora sahip model, isteğe bağlı olarak 280 kW (380 PS) güç sağlayan Performans Plus Bataryası ile de tercih edilebiliyor.

Ailenin bu alternatife sahip bir diğer modeli ise dört tekerlekten çekişli Taycan 4S Sport Turismo. Standart olarak 320 kW (435 PS) güç üreten elektrik motoruna sahip bu versiyon da isteğe bağlı olarak alınabilen Performans Plus Bataryası ile 360 kW (490PS) güç üretilebiliyor.

Model ailesinin diğer üyeleri, 380 kW (517 PS) güç üreten Taycan GTS Sport Turismo ve 460 kW (625 PS) güç üreten Taycan Turbo Sport Turismo ve Taycan Turbo S Sport Turismo. Her üç model de dört tekerlekten çekişli olarak sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Porsche Taycan Sport Turismo performansı ile dikkat çekiyor

Taycan Turbo S Sport Turismo yalnızca 2,8 saniyede sıfırdan 100 km/sa hıza ulaşıyor ve 260 km/sa azami hıza sahip. Ailenin en uzun menzile sahip olan versiyonu ise Taycan 4S Sport Turismo; WLTP rakamlarına göre 498 kilometreye kadar yol kat edebiliyor. Modellerin ısı yönetimi ve şarj fonksiyonları da geliştirilmiş.

Her iki batarya tipi için de 22 dakika 30 saniye içerisinde yüzde 5’ten yüzde 80’e doluluk oranı elde edilebiliyor. Yani otomobilin 100 kilometre daha menzil kat edebilmesi için otomobili sadece beş dakika şarj etmek yeterli oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Sunshine Control (Günışığı Kontrolü) özellikli panoramik tavanda ayrıcalıklı özellik olarak elektrikli parlama koruması bulunuyor. Geniş cam yüzey, tek tek kontrol edilebilen dokuz bölüme ayrılıyor. Bu da belirli kısımların veya tavanın tamamının şeffaf ya da mat yapılabilmesine olanak tanıyor.

Tavan mat olarak ayarlandığında iç mekân aydınlık kalmaya devam ediyor. Clear (Şeffaf) ve Matt (Mat) ayarlarına ek olarak, Semi (Yarım) ve Bold (Koyu) özellikleri de seçilebiliyor. Hatta dinamik Roller Blind ayarı sayesinde Porsche Taycan sürücüsü parmağını ekrandaki tavan görseli üstünde kaydırarak tek tek segmentler arası değişimi etkinleştirebiliyor.

İlginizi çekebilir: Elektrikli SUV Mustang Mach E