reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche Taycan Cross Turismo; elektrikli ailenin maceracı üyesinde adım adım sona doğru

Konsept dinamikleriyle büyük beğeni toplamasının ardından üretime taşınan Porsche Taycan Cross Turismo, Türkiye’de de satışa sunulacak.

Porsche Taycan Cross Turismo modelinin son test sürüşleri, Nürburgring Nordschleife’den Hockenheim’daki Grand Prix pistine, İtalyan kasabası Nardò’dan Fransa – Pireneler’e kadar farklı bölgelerdeki pistlerde gerçekleştirildi. Weissach Geliştirme Merkezi’ndeki safari parkuru adı verilen yol sayesinde Afrika dışında off-road koşullarını bir adım öteye taşıyarak testler tamamlandı. Testler esnasında toplam 998 bin 361 kilometre yol yapan Cross Turismo prototipleri, ekvator temel alındığında dünyanın etrafını neredeyse 25 kez dolaştılar. Yeni versiyon, Taycan spor sedanın üstün performans ve uzun menzil gibi tüm güçlü yönlerini bünyesinde barındırıyor. Dört tekerlekten çekişli ve hava süspansiyonlu şasinin yüksekliği ayarlanabiliyor. Otomobil ayrıca arkadaki yolcular için daha geniş bir iç mekan ve daha geniş bir bagaj hacmi sunuyor. En ince ayrıntısına kadar optimize edilen otomobil, toplamda 650 tasarım ve 1.500 saat atölye çalışmaları neticesinde hazır hale getirildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche Taycan Cross Turismo çoklu kullanım ihtiyaçlarına cevap veriyor

Geliştirme süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan model serisinden sorumlu Başkan Yardımcısı Stefan Weckbach; “Cross Turismo’yu geliştirirken, elbette Taycan spor sedanda sahip olduğumuz deneyimden faydalandık. En büyük zorluk, sportifliğin gereklerini off-road kabiliyetleriyle birleştirmekti. Cross Turismo, yarış pistinde yüksek performans gösterebilmeli, aynı zamanda büyük çukurlar, çamur ve çakılla başa çıkabilmeliydi.” dedi. Bu koşullar, Weissach Geliştirme Merkezi’ndeki “dayanıklılık test alanında” simüle edildi. Weckbach sözlerini şöyle sürdürdü: “Sonuç hayli etkileyici. Cross Turismo, özünde bir arazi aracı olmamakla birlikte asfaltsız ve toprak yollarda uzmanlaşıyor. 21 inçe kadar çıkabilen jantlarının üzerinde açık bir İsviçre çakısını andırıyor.” ifadelerine yer verdi. Porsche, 2021 yazında Taycan Cross Turismo Avrupa lansmanını gerçekleştirecek. İlk tamamen elektrikli CUV olan Taycan Cross Turismo’nun dijital dünya prömiyeri 4 Mart’ta gerçekleştirilecek ve Haziran ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Marka 2020 yılında 20 binden fazla Taycan teslimatı gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza atmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Yeni dönemin ilk elektriklisi Mercedes EQC