reklamı kapat

POPÜLER

LumiWatch

Lazer projektöre sahip şaşırtan akıllı saat prototipi [Video]

Akıllı saatler üzerlerinde ufak ekranlar taşıyor. Bu yüzden kontrolleri oldukça zor ve sundukları kısıtlı olan modeller, bazı kişileri hiç mutlu etmiyor. Bunun değiştirmek için de uzun zamandır özellikle projektör temelli yapılar geliştiriliyor. İşte yeni hazırlanan prototip LumiWatch, bunu gerçeğe dönüştürüyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen LumiWatch, bünyesinde projektör yer alan bir akıllı saat. Bu projektör ile kolunuzu bir dokunmatik ekran haline getiren saat, yenilikçi bir yapı sunuyor. Bünyesinde henüz bir ekran yer almayan ürün, tüm kontrolü yansıttığı yüzeyden yaptırıyor. Bu yüzey oldukça geniş olduğu için kontrolü kolaylaştıran ürün, 15 lümen parlaklığa sahip bir lazer projektör kullanıyor. Bunu normal bir akıllı saat boyutunda sunmayı başaran ekip, prototip için iyi sayılabilecek bir kaliteye de ulaşmış durumda. Sunulan parlaklık ile dış mekanda da kullanılabildiği söylenen LumiWatch, istenmeyen dokunmaların önüne “kaydırarak aç” kilit sistemiyle geçiyor. Yani saatin işlevlerini kullanmak için önce bir barın kaydırılarak açılması gerekiyor. Dokunulan noktaları özel derinlik sensörleriyle algılayan ürün, renkli gösterim de yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LumiWatch ilginç bir çözüm

Elbette şu an son kullanıcıya çıkacak durumda olmayan saat, büyük gelecek vadediyor. Pilinin bir günü çıkarttığı dikkat çeken detaylar arasında yer alan prototip, tek başına bir bilgisayar olarak görülüyor. Akıllı saatler ile telefonlar arasındaki “ekran boyutu farkını” ortadan kaldıran ürünün tanıtım videosu ise aşağıda yer alıyor.

Video