reklamı kapat

POPÜLER

LEGO Harry Potter years 1-4 incelemesi

 - Güncelleme: 20 Eylül 2010 14:35

Yani Lego Harry Potter da Felsefe Taşı, Sırlar Odası, Azkaban Tutsağı ve Ateş Kadehi kitaplarının -ve dolayısıyla filmlerinin- tümünde yaşanan olayları, Lego yorumuyla baştan yaşıyoruz. Zaten kitapları okuyan, filmleri izleyen ve Harry Potter hayranı olan oyuncular, her bir sahnede göndermelerin tümünü anlayacak ve oyunu çok seveceklerdir ancak henüz Harry Potter dünyasıyla tanışmayanlarsa bu güzel oyunla kendilerine bir neden yaratabilirler.

PARÇALARI BİRLEŞTİRİYORUZ
Eğer daha önce Lego serilerinden bir oyun oynadıysanız, neyle karşılaşacağınızı az çok tahmin edebilirsiniz. Oyunumuz bir aksiyon-macera harmanı ve daha çok keşfetme üzerine kurulu bir yapısı var. Hogwarths’ın ve tanıdık birçok mekanın altını üstüne getirmelisiniz. Elbette ki oyunun çok büyük bir kısmını büyü yaparak geçiriyorsunuz. Oyunda ilerledikçe yapılabilecek büyülerin çeşitliliği de artıyor. Kendinizi savunmak ve bulmacaları çözmek için çeşitli büyülerden faydalanıyorsunuz. Etraftaki kimi nesneleri toplamak için de yine büyü yapmak durumundasınız. Bazen bir bölümdeki bulmacalar, sadece spesifik büyülerle çözülebiliyor, bu nedenle bir yerlerde takılırsanız bilin ki henüz ihtiyacınız olan büyüye kavuşmamışsınız demektir. Oyunun bir diğer önemli oynanış özelliğiyse iksir yapımı. Yine kendinizi savunmak ve bulmaca çözmek için iksir yapabiliyorsunuz. Diğer yandan bir bölümü bitirmek için bile sizden istenen belli iksirleri yapmanız gerekebiliyor. Bölüm içerisinde dolanıp belli materyalleri topladıktan sonra yapabileceğiniz iksirler çok farklı şekillerde işinize yarayabiliyor. Fakat karışımı yanlış yaparsanız sonuçlarına katlanmak zorundasınız. Bütün bir bölüm tek bir iksiri yapmak için malzeme aradıktan sonra, karışımın sırasını unutup kendimizi kurbağaya çevirmişliğimiz var, oradan biliyoruz. Aslına bakarsanız, bu etraftan bir şeyler toplama olayı kulağa sıkıcı gelse de haritanın ve görev yapılarının anlamlı kurgulanmış olması sebebiyle tempoyu asla düşürmüyor. Hatta bir sonraki malzemeyi bulmak için yanıp tutuşur hale geliyorsunuz çünkü görev yapıları bir sonraki adımınızı merak etmenizi sağlayacak şekilde kurgulanmış. Görevlerin kendi içinde de hatırı sayılır bir çeşitlilik olunca karşımıza yağ gibi akan bir oyun deneyimi çıkmış. Detaylardan sıyrılıp genele baktığımızdaysa oyunun Harry Potter atmosferini yaşatmakta hiç sıkıntı çekmediğini görüyoruz. Hatta bu konuda bazı yönlerden, filmlerden yola çıkılarak hazırlanan çevrim oyunlardan bile daha üstün. Özellikle Hogwarts’ta katıldığınız derslerde kontrolün sizde olması harika bir detay. Öğretmenlerinizin sizden istediklerini yapmak hem senaryo akışı içinde ilerlemenizi, hem de oyunu daha rahat kavramanızı sağlıyor. Oyunun senaryosu çok uzun bir deneyim sunmuyor ancak Lego Harry Potter çok da hızlı oynanmaması gereken ve ağırlığını Hogwarts’ı keşfetmeye veren bir yapıya sahip.

M.E.B. HOGWARTS LİSESİ
Kuşkusuz Hogwarts gibi devasa bir alanı modellemek pek kolay bir iş değil. Önceki Lego oyunlarından yola çıkarak diyebiliriz ki bu, geliştirici ekip Traveller’s Tales’in en büyük işi olmuş. Zira önceki oyunlarda alanlar daha küçük boyutluydu. Bu durum geliştirici ekibin harita tasarımlarını baştan yapmasını gerektirmiş. Haritanın her bir bölümünde toplanacak bir eşya, çözülecek bir gizem bulunuyor. Bu nedenle hızlı oynamak yerine adım adım Hogwarts’ı keşfetmenin tadına varmanızı öneriyoruz. Hogwarts’ı gezerken -ana senaryo- sırasında da kitap ve filmlerden tanıdığınız tüm karakterlerle karşılaşıyorsunuz. Elbette ki herkes Harry’i sevmiyor. Arada takışacağınız karakterler de olacak. Bu noktada özellikle boss savaşlarının son derece keyifli olduğunun altını çizmek isteriz. Ama düelloya girmeden önce her büyünün, her düşmanda işe yaramadığını, çatışacağınız kişinin öncelikle zayıf noktasını bulmanız gerektiğini de belirtelim.

AYNI SAFTA
Oyunda minik de olsa bir multiplayer mod bulunuyor. Oyunun hiçbir platformda online multiplayer desteği ne yazık ki yok. Ancak yanınıza bir arkadaşınızı alıp bölünmüş ekranda birlikte oynayabiliyorsunuz. Kesinlikle burun kıvırmamanızı öneririz zira bir arkadaşınızla oynamak kesinlikle tek başına oynamaktan çok daha eğlenceli. Hogwarts’ı sohbet ede ede birlikte keşfetmenin tadına doyum olmuyor. Oyun hakkında son derece tatlı cümleler kurduk ancak hedefleme sistemindeki aksaklıklar ve zaman zaman ortaya çıkan hatalar tadınızı kaçırabilir.

“VINGARDIUM LEVIOSA!”
Lego Harry Potter, herkesin ilgisini çekebilecek şeker gibi bir oyun. Bazı hataları onu bir klasik olmaktan uzaklaştırsa da ortada çok da sinir bozucu bir durum yok. Oyunu her yaştan oyuncuya rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Biz bu sıcak yaz günlerinde, Hogwarts’ın serin koridorlarında Harry ve arkadaşlarıyla gezinmekten çok hoşlandık. Hangi platformda olursa olsun denemenizi öneririz.

Kabul edin ki hepimiz Hogwarts’ı ziyaret etmek isterdik. Lego Harry Potter bunu yapmanıza olanak sağlayan, Hogwart’ın en detaylı çizildiği oyun. Sadece içinde gezmek bile yeterince eğlenceli.

Bir Harry Potter oyunu Quidditch olmadan düşünülemez elbette ki… Son derece heyecanlı ve eğlenceli olmuş oyunun bu bölümleri. Zamanında başlı başına bir oyunu da yapılmıştı ancak o bile bu kadar başarılı değildi.

Hogwarts’ta her anınız huzur içinde geçmiyor elbette ki… İşte Dementorların saldırısına uğradığınız bir an. Eh, bu güçlü düşmanlara her büyü işlemiyor haliyle. Ya kitapları hatırlayacak ya da dikkatli oynayacaksınız.

Ara sahneler o kadar eğlenceli ki izlemeye doyamıyorsunuz. Hem Lego oyunlarının o kendine has havasını, hem de Harry Potter filmlerinin atmosferini taşıyor. Kesinlikle hiçbirini kaçırmadan izlemelisiniz.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
TRAVELLER’S TALES

DAĞITICI
WARNER BROS

PLATFORM
PC, PS3, PSP, XBOX 360, Wii, DS

İLGİLİ HABERLER