reklamı kapat

POPÜLER

LG OLED

LG’den tam 65 inçlik UHD “yuvarlanabilir” OLED ekran

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG, CES 2018’de akıllara durgunluk veren OLED ekranını görücüye çıkarttı. Şirket aynı zamanda Crystal Sound teknolojisini de güncelledi.

Geçtiğimiz gün tanıttığı 88 inçlik 8K OLED ekranını da CES 2018 alanına getiren şirket, yeni geliştirdiği 65 inçlik UHD “yuvarlanabilir” OLED ekran ile onu gölgede bıraktı. Dört yıl önce sadece 18 inçlik bir yuvarlanabilir OLED ekran tanıtan şirket, aradan geçen sürede bunu oldukça yukarılara taşımış görünüyor. Henüz son kullanıcıya hazır olmayan ekran, adeta bir gazete gibi katlanabiliyor. Şirketin “dünyanın ilk yuvarlanabilir OLED televizyonu” olarak da tanıttığı ekran, kullanılmadığı zaman katlanarak ortadan kaldırılabiliyor. Bu düşündüğünüz zaman oldukça mantıklı görünüyor. Çünkü biliyorsunuz televizyonlar artık kullanımladıkları zaman duvarlarımızda büyük bir yer kaplıyor. Geliştirilen 65 inçlik UHD “yuvarlanabilir” OLED ekran bunu tarihe gömüyor.

LG OLED

LG Crystal Sound teknolojisi kullanım alanını artırıyor

Ses çıkarmak için Sony’nin teknolojisine benzer şekilde ekranın gövdesini ve titreşimleri kullanan bu teknoloji, artık sadece LCD değil OLED dünyasına da hazır. OLED TV’lerde 2.1 değil 3.1 kanal çalıştığı söylenen teknoloji, böylece harici ses sistemlerine olan ihtiyacı bitiriyor. Bu da gerçekten kullanılmadığı zaman hiç görünmeyen bir multimedya sistemi anlamına geliyor. Bu yeni teknolojilerin 2018 içerisinde gelmesi çok olası görünmüyor ancak 2019 için ümitler artıyor.