reklamı kapat

POPÜLER

LG G5 incelemesi

LG-G5-modular-colors

TAK-ÇIKAR YAPI

Deri arka kapağıyla beğenimizi toplayan LG G4’ten sonra LG G5’i ilk gördüğümüzde gözümüze oldukça farklı geldi. Bir kez daha “ince kasa” gibi bir derdi olmadığını gösteren LG, G5’te de çok ince olmayan bir gövde tasarımıyla geliyor. Yuvarlatılmış köşelerle tasarımı baştan aşağı değiştiren LG G5, bambaşka bir telefon olmuş.

Metal malzeme tercih edilen kasa, plastik malzemeden sonra daha üst düzey bir his oluşturuyor. Ancak metal kasanın üzerindeki boya metal hissini kötü yönde etkilerken çizilmelere karşı da daha korumasız.

Telefon önden bakılığında oldukça sade görünse de asıl hareketlilik arka tarafta yer alıyor. LG, V10 ile tanıttığı çift ön kameradan sonra yeni amiral gemisinde çift arka kamera kullanmayı tercih etmiş. Açıkçası bu detay çok da şık görünmüyor. Kameranın altında parmak izi okuyucu işlevi de gören ekranı açıp kapama tuşu yer alıyor. Diğer LG modellerinin aksine ses açma kapama tuşu ise LG G5 ile birlikte artık telefonun arka kısmında yer almıyor. LG, bu tuşları klasik bir akıllı telefon tasarımında olduğu gibi kenara almayı tercih etmiş. Arka gövde tasarımında dikkatimizi çeken bir diğer şey de gövdenin kenarlara doğru hafif kıvrılmış olması. Samsung Galaxy S7’de de gördüğümüz bu tasarım detayı, telefonu tek elle tutmayı kolaylaştırıyor.

LG-CAM-PLUS
Gelelim tasarımın en dikkat çeken yerine. Tamamen metal gövdeyle gelen LG G5’in ekranının altında LG logosunun yer aldığı kısım çıkabiliyor. Cihazın sol kenarında yer alan tuş ile açılan bölme rahatlıkla çıkarılabiliyor. Modüler yapısı sayesinde buraya LG CAM PLUS kamera ya da B&O PLAY Hi-Fi Plus modülü takılabiliyor. Kenardaki tuş tasarımla bütünleşik olduğu için de pürüzsüz tasarımı bozmuyor. Bu bölüm sayesinde pil çıkarılabiliyor ve değiştirilebiliyor. Yani, hem metal kasa olsun hem de pili değiştirilebilir olsun diyenler için ideal.

LG-G5-bottom-top-s
Tasarımdaki bir diğer detay ise USB Type-C girişi. LG yeni amiral gemisiyle USB Type-C’yi benimsemiş durumda. Telefonun tasarımına genel olarak baktığımızda ne LG G4 kadar güzel ne de LG V10 kadar karizmatik bir cihaz görüyoruz. Metal kasanın şık bir görüntü sunduğu kuşkusuz ancak tasarım –özellikle arka yüzde– daha başarılı olabilirdi.