reklamı kapat

POPÜLER

LG X120

HEYECANLANDIRICI TASARIM
Evet, yukarıda da belirttiğimiz gibi X120 oldukça iyi işlenmiş bir tasarıma sahip. Pürüzsüz bir malzemeyle üretilmiş olan ekran sırtı, ekran çerçevesinin etrafına atılmış olan yeşil (pembe renk seçeneği de mevcut) renkli bir çizgiyle güçlendirilmiş. Bu sayede tasarımsal cazibesini arttıran X120’nin kapağını açtığımızda ise, etrafına siyah bant atılmış bir ekran ve X110’dan aşina olduğumuz gibi kaliteli ve şık bir klavye ile karşılaşıyoruz. Kullanımının oldukça rahat olduğunu söyleyebileceğimiz klavye bölgesinin hemen üst sol bölümünde ise, üzerinde ‘ON’ yazan minik bir tuş görüyoruz ki, bu tuş inanılmaz bir özelliğe erişebilmemizi sağlıyor. Heyecanınızı arttırmak adına, bu konuya az sonra değineceğiz. Daha iyi duyum sağlayabilmek adına hoparlörleri X120’nin ön alt bölgesine konumlandıran LG yetkilileri, ayrıca kaliteyi de arttırabilmek için hoparlörlere SRS TruSurround HD desteği vermeyi de ihmal etmemişler. Bu sayede X120’nin aynı kulvardaki pek çok rakip üründen daha iyi bir ses sağladığını söyleyebiliriz. Kasanın sağ ve sol kısmında yer verilen pek çok bağlantı seçeneğiyle karşılaşıyoruz ve bunların arasında dikkati en çok, üç adet USB girişine yer verilmiş olması ile bir bağlantı daha çekiyor. Smart Link adı verilen bu bağlantı noktası ile X120’yi bir başka bilgisayara USB kablosu ile bağlayabiliyor ve iki cihaz arasında veri iletişimi kurabiliyorsunuz. Bu arada X120’nin opsiyonel olarak 3G desteği sunan modelinin olduğunu da söylememiz gerekli. 3G’nin bu ay içinde kullanıma açılacağı ve X120’nin mobiliyi fazlasıyla arttırdığı düşünülünce, X120’yi satın almak için bir neden daha ortaya çıkıyor sanırız.

ALTERNATİF İŞLETİM SİSTEMİ
Sanırız artık açıklayabiliriz. Yukarıda üzerinden şöyle bir geçtiğimiz o minik tuşun bizi götürdüğü özelliğin adı Smart On ve bu özellik bize X120’yi maksimum beş saniye içinde kullanıma hazır hale getirebilme imkanı tanıyor. Şaşırtıcı, değil mi? Smart On, X120’nin üzerinde kurulu olarak gelen ve Windows XP’den ayrı olarak kullanabileceğiniz bir işletim sistemi. Smart On’u açtığınızda karşınıza gelen arabirim üzerinden kolaylıkla bazı can alıcı uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz. Mesela, internette dolaşabiliyor, arkadaşlarınızla sohbet gerçekleştirebiliyor, internet üzerinden oyun oynayabiliyor, fotoğraflarınıza göz atabiliyor ve müzik dahi dinleyebiliyorsunuz. Tüm bunlara ilave olarak, bu arabirim üzerindeyken isterseniz USB bağlantısı kurarak bağladığınız cihazın içeriğine ulaşmanız da mümkün. Ayrıca, bu arabirim üzerinden dilerseniz Windows XP’ye geçiş de yapabiliyorsunuz. Bahsettiğimiz tip multimedya kullanımları için oldukça ideal bir fikir olduğunu düşündüğümüz Smart On, örneğin yalnızca müzik dinlemek  için XP’yi açmanızı ve dolayısıyla daha uzun süreler beklemenize gerek bırakmıyor. Sabırsız kullanıcılar için iyi haber!

SİSTEM ÖZELLİKLERİ
Bir netbook’tan beklenebilecek tatminkar sistem öğelerini üzerine bulunduran X120, bu nedenle kullanıcıların isteklerini karşılayabilecektir diye düşünüyoruz. X120, üzerinde 1.60 GHz hızında çalışan bir Atom işlemci, 128 MB değerinde yerleşik bir ekran kartı, 1 GB DDR2 bellek ve 160 GB büyüklüğünde bir sabit disk bulunduruyor. Aslında baktığımızda bu sistem özellikleri X120’nin selefi olan X110’un birebir aynısı. Bu nedenle biraz daha geliştirilebilir ve konfigürasyona ek özellikler getirilebilirdi diye düşünmeden edemedik. Fakat yine rakip ürünlerle kıyaslandığında stabil bir çalışma ortamı yaratması adına bu sistem öğeleriyle de yeterli olduğu kanısına vardık. Pil ömrü olaraksa, ortalama yedi saat gibi gayet yeterli bir pil ömrüne sahip olduğunu söyleyebiliriz X120’nin. Bu sayede kablosuz dolaşım süresini arttıran X120, mobiliteye bir destek de buradan çıkıyor. Bu ve tüm bu saydıklarımızı bir araya getirdiğimizde –özellikle de 3G’nin revaçta olduğu- şu sıralarda bir netbook sahibi olmayı aklından geçirenlerin X120’ye mutlaka bir göz atmaları gerektiğini düşünüyoruz. Hem taşınabilirliği, hem tasarımı, hem başarılı sistem özellikleri ve özellikle de Smart On işletim sistemi ile fazlasıyla başarılı bir ürün X120.

PÜRÜZSÜZ GÖVDE

X120’nin ekranının dış kısmı pürüzsüz bir malzemeyle işlenmiş

SMART LINK
X120’yi USB kablosu yoluyla başka bir bilgisayara bağlayabiliyorsunuz

RENK SEÇENEKLERİ
X120’nin farklı renkleri de bulunuyor

SMART ON

Smart On tuşuna basarak Smart On arabirimine ulaşabiliyorsunuz

PARLAK EKRAN

LG X120 10.1 inç genişliğinde parlak bir ekrana sahip

RENKLİ ÇERÇEVE
Tasarımı güçlendirmek adına kasanın etrafına renkli bir çerçeveye yer verilmiş

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Şık tasarım, başarılı sistem özellikleri, Smart On arabirimi, opsiyonel olarak yer verilen 3G desteği.

EKSİLER

Sistem özellikleri bakımından X110’dan fazlasını vadetmemesi.

SONUÇ
X120, “Mobilite,” denince akla gelebilecek ürünler arasında oldukça iyi bir yere sahip. Özellikle Smart On arabirimiyle kullanım açısından avantaj sunan ürün, sistem özellikleri bakımından da yeterli seviyede.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Atom N270 1.6 GHz

Ekran
• 10.1 inç Glare WSVGA (1024×576)

Ekran Kartı

• Intel GMA 950 128 MB

Bellek

• 1 GB DDR2

Sabit Disk
• 160 GB

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (3 adet), Wireless, Ethernet, Audio
• Microphone, VGA, Kamera
• 4’ü 1 arada kart okuyucu
• Smart Link, 3G, Bluetooth

Ses Çıkışı
• SRS TruSurround HD destekli hoparlörler

Pil Ömrü
• Ortalama 7 saat

Boyutlar
• 264 x 178 x 25 – 32 mm

Ağırlık
• 1.2 kilogram

YORUMLAR