reklamı kapat

POPÜLER

Lise öğrencisi parmak iziyle çalışan akıllı silah icat etti

Bireysel silahlanma hakkındaki tartışmalar kesilecek gibi değil. Silahlanmanın artması ve bilinçsiz silah kullanımı, her gün yüzlerce yaralanma ve ölüm haberlerini de beraberinde getiriyor. Bu olumsuzlukların önlenmesi içinse birçok farklı fikir çıkıyor karşımıza. Örneğin silah üreticisi Armatix, bu yılın başlarında akıllı saatlerle uyumlu silah geliştirmişti. Armatix, akıllı saat takılı olmadan harekete geçmeyen silahıyla, kaza kurşunlarının ve silah hırsızlığının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Şimdi de silah güvenliğiyle ilgili daha çarpıcı bir fikirle karşı karşıyayız. Kai Kloepfer isimli bir lise öğrencisi, parmak iziyle çalışan akıllı silah icat etti. Tetik kısmında parmak izi okuyucu sensörler bulunan silah, parmak izi sahibi dışında kimse tarafından kullanılamıyor. Silah ayrıca istendiğinde birden fazla parmak izini hafızasına alabiliyor. Böylece askeri birliklerde veya polis teşkilatlarında daha kullanışlı hale geliyor.

unnamed6
Geliştirdiği fikirle SmartTech’ten 50 bin dolarlık ödülün sahibi olan Kloepfer, silahının 3 bin dolara mal ettiği bir adet plastik prototipini de yaptı. Kloepfer, kazandığı parayla bir 3D yazıcı alarak yeni parçalar üretmek istediğini belirtti.

YORUMLAR