reklamı kapat

POPÜLER

Apple Mac Pro Pro Display XDR

Mac Pro ve Pro Display XDR için beklenen açıklama yapıldı

Apple tarafından WWDC 2019 kapsamında tanıtılan profesyonellere yönelik yeni bilgisayar Mac Pro ve Pro Display XDR monitör için net tarih verildi.

Apple‘ın “Rendeye” benzetilen yeni bilgisayar modeli Mac Pro ve teknik anlamda sınırları zorlayan profesyonel monitör modeli Pro Display XDR, yapılan resmi açıklamaya göre 10 Aralık tarihinde satışa çıkıyor. Hali hazırda uzun süredir seri üretimi yapılan ürünler, sonunda profesyonel kullanıcıların karşısına çıkıyor. Satışa çıktıktan hemen sonra dağıtılacağı tahmin edilen yeni Mac ürünlerinin, Türkiye’ye ne zaman geleceği ise henüz bilinmiyor. Ancak 10 Aralık tarihinde Türkiye’de de satışın başlanacağı tahmin ediliyor. Çok kısıtlı bir kitleye hitap eden Mac Pro ve Pro Display XDR, burada en az 30 bin TL‘den başlayacak ürünler arasında yer alıyor. Monitörün sadece bacağı Türkiye’de 8-9 bin TL’yi geçecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Apple Mac Pro hakkında bilinmesi gerekenlere bakarsak

Model en üstte tam 28 çekirdekli Intel Xeon W işlemci, 12 x 128 GB DIMMs kombinasyonuyla tam 1.5 TB RAM, iki MPX modülü aracılığıyla dört adet AMD Radeon Pro Vega II ekran kartı ve 4 TB SSD depolama birimi ile donatılabiliyor. Sisteme istenirse video düzenleme sürecine özel tasarlanan Afterburner kartı da dahil edilebiliyor. Tüm bu sistemi tam 1.4 kW güç kaynağıyla besleyen 2019 Apple Mac Pro, bünyesinde sekiz adet PCI Express slotu taşıyor. Modüler yapıda olan sistemin hatırlarsınız en düşük özelliklerdeki temel fiyatı 6 bin dolar seviyesinde. Burada 8 çekirdekli Intel Xeon W işlemci, 32 GB RAM, bir adet AMD Radeon Pro 580X ekran kartı ve 256 GB SSD sunuluyor. En üst donanım kombinasyonunun ise tam 50 bin dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Pro Display XDR detayları ise şöyle

32 inç LCD panelinde 6K (6016 x 3384 piksel) çözünürlük sunan monitör, inanılmaz ince çerçevelere sahip. P3 renk gamutuna destek veren monitör, fabrikadan tamamen kalibre edilmiş olarak çıkıyor. Özel bacak yapısıyla geniş bir hareket kabiliyetine sahip olan Pro Display XDR, tam 1000 nit tam ekran parlaklık (1.600 maksimum) değerine sahip. HDR desteği bulunan monitör, 1.000,000:1 kontrast değeriyle ses getiriyor. Bu değer oldukça derin siyahlar anlamına geliyor. Arka kısmı serin tutulması için özel tasarlanan alüminyum kasalı model, sevindirici şekilde pivot yani dikey modda da kullanılabiliyor. Modelin fiyatı 5 bin dolar seviyesinde. Nano kaplamalı model içinse 6 bin dolar verilmesi gerekiyor. Modelin bacağı da 1.000 dolara ayrı olarak satılıyor.

İlgili Video